LAFA GELİNCE HERKES YARIŞ ATI LAKİN İŞ İCRAATA GELİNCE HEPSİ SÜTÇÜNÜN EŞEĞİ

(Toplumsal İlişkiler 773)

وَاِنْ تُطِـعْ اَكْثَرَ مَنْ فِي الْاَرْضِ يُضِلُّوكَ عَنْ سَبٖيلِ اللّٰهِؕ اِنْ يَتَّبِعُونَ اِلَّا الظَّنَّ وَاِنْ هُمْ اِلَّا يَخْرُصُونَ
Eğer yeryüzündekilerin çoğuna uyarsan seni Allah yolundan saptırırlar. Onlar ancak zanna uyuyorlar ve onlar sadece yalan uyduruyorlar.” (Enam/116)

Ne hikmetse lafa gelince herkes yarış atı, lakin iş icraata gelince hepsi sütçünün eşşeği. Aman Allah’ım sosyal medyayı açın bakın yorumlara ipe sapa gelmeyen işin uzmanı olmayan mevzunun ne olduğunu dahi kavrayamamış ne yazılar var şaşırır kalırsınız.

Konuya hakim olmadığı halde o kadar çok konuşup ahkam kesen var ki, klasik tabirle; “herkes teknik direktör, hoca” olmuş. Veli Efendi hipodromundaki yarış atları tayları gibi habire her konuda at koştuyor. Her şeylerden anlıyorlar, her şeyi en iyi onlar biliyor. Lakin hiçbir şey bilmedikleri gün yüzüne çıkıyor. Anlaşılıyor ki hiçbir şey bilmedikleri gibi bir de üstüne üstlük zır cahiller. Lafa geldi mi herkes yarış atı gibi ağzı çok söz ediyor.

İşi sanatı icraata dökmeye görelim hepsi sütçünün eşşeğine döner. Bu yüzden öyle ağzı iyi laf eden herkese kanılmamalıdır. Dikkatlice dinledikten sonra sözler iyice etüd edilip, mesele çözülmeye gayret edilmelidir.

Şeyh Sadi Şirazi; “insan konuşmakla insandan üstündür. Ancak doğru sözlü olmazsa hayvandan aşağıdadır” der. Çok konuşmak iş değil, mesele doğru düzgün konuşmaktır. Yarış atı gibi öyle her şeyi konuşursa insan yalan yanlış konuşma ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden atalarımız; “çok söz yalansız, çok mal haramsız olmaz” derken bu tehlikeye dikkati çekmiştir.

Asıl konu konuştuğunu icraata dökmektir. Sözlerini yerine getirmektir. Gerisi laf-ü güzaf.

Şemsettin ÖZKAN

07.08.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.