İNSANLARDAN BİR ŞEY İSTEME Kİ İNSANLAR SENİ SEVSİN ALLAH’TAN İSTE Kİ ALLAH SENİ SEVSİN

(Toplumsal İlişkiler 774)

قُلْ مَا يَعْبَؤُ۬ا بِكُمْ رَبّٖي لَوْلَا دُعَٓاؤُ۬كُمْۚ فَقَدْ كَذَّبْتُمْ فَسَوْفَ يَكُونُ لِزَاماً
(Ey Muhammed!) De ki: “Duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin! Siz yalanladınız. Öyle ise azap yakanızı bırakmayacak.” (Furkan/77)

İstemek konusu durduğun yere göre sevimli gelebildiği gibi gelmeyebilir de. Eğer sen istiyorsan bu olumlu olurken, senden istedikleri zaman duyguların menfi olabilir.

Hz. Ebubekir (r.a) efendimizin bu mevzudaki ifadesi aynen şudur: “İnsanlardan bir şey isteme ki, insanlar seni sevsin. Allah’tan iste ki, Allah seni sevsin.” Ne kadar güzel izah etmiş meseleyi. İnsanların sevgisi başkaları kendindan aman bir şeyler talep etmesin düşüncesi üzerine kurulu. İnsanların bakış açısı ‘isteme benden, buz gibi soğurum senden’ felsefesi üzerine bina edilmiştir. Sen hep vereceksin vereceksin ama başkalarından bir şey istemeyeceksin. İşte o zaman sevimlisin insanların nazarında.

Lakin yüce Rabbimiz insanların bu cimri tutumundan müstağnidir. O isteyin benden dilediğiniz kadar diyor. O çok cömert. Eğer istemeniz, dualarınız olmasa size niye değer vereyim ki buyuruyor. Yukarıda geçen ayeti bu anlamda okuyup anlamalıdır.

Şemsettin ÖZKAN

08.08.2022 GÜZELYALI

KAYNAKALR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.