KITMİR BİR KÖPEKTİ ASHAB-I KEHFİN AMA CENNETE GİTTİ KİM OLDUĞUN KADAR KİMLERLE OLDUĞUNDA ÖNEMLİ

(Toplumsal İlişkiler 353)


وَتَحْسَبُهُمْ اَيْقَاظاً وَهُمْ رُقُودٌۗ وَنُقَلِّبُهُمْ ذَاتَ الْيَم۪ينِ وَذَاتَ الشِّمَالِۗ وَكَلْبُهُمْ بَاسِطٌ ذِرَاعَيْهِ بِالْوَص۪يدِۜ لَوِ اطَّـلَعْتَ عَلَيْهِمْ لَوَلَّيْتَ مِنْهُمْ فِرَاراً وَلَمُلِئْتَ مِنْهُمْ رُعْباً
“(Mağarada iken baksaydın) Sen onları uyanık sanırdın, oysa onlar (derin bir uykuda) uyuşmuşlardı. Biz onları sağ yana ve sol yana çeviriyorduk. Köpekleri de iki kolunu uzatmış yatıyordu. Onları yakından görmüş olsaydın, (ölmüşler diye) geri dönüp onlardan kaçardın, onlardan içini korku kaplardı.” (Kehf/18)

Mevzu sadece kim olduğunla kapansa iyi, ama esas konu o güzel kimliğinle kimin yanındasın, kimlere destek veriyorsun? Haklının mı haksızın mı yanındasın? Hz. İbrahim Peygamberden mi Nemruttan mı yanasın? Firavunla mısın yoksa Hz. Musa ile mi? Peygamberimizin yanında mı saf tutuyorsun yoksa Ebu Cehil’in avaneleriyle mi? Alacağın tavır çok önemli.

Üstat Necip Fazıl bu yüzden olsa gerek; “ Kıtmir bir köpekti. Ashab-ı kehfin köpeği. Ama cennete gitti. Kim olduğun kadar kimlerle olduğunda önemli,” derken bizlere şunu anlatmak ister gibidir:

Beden ölür çürür cana bakın siz

Kim kiminle yürür ona bakın siz

Bırakın dönsün dönme dolaplar

Haktan hakikatten yana bakın siz

Gerçekten de kimin kiminle yürüdüğüne, kimin kimin yanında saf tuttuğuna bakmak lazım.

Karınca ağzıyla İbrahim Peygamberi yakmak için yakılan ateşe ağzıyla su taşıyor. Bu ağızla bu ateş söner mi? Sönmez ama ne diyor? “ Ben de biliyorum sönmez ama hiç olmazsa ben İbrahim Peygamberden yanayım. Hiç olmazsa, tarafımı belli ediyorum.”

Kuşa diyorlar; “Ne yapıyorsun?”

– İbrahim Peygamberi yakmak için yakılan ateşe su taşıyorum.”

– Bu küçücük ağızla mı?”

– Olsun ben İbrahim Peygamberden yanayım, tarafımı belli ediyorum.” diyor.

Malcom X “ben tarafım,” diyor:

Doğrudan yanayım kim söylerse söylesin. Adaletten yanayım kimin karşısında olursa olsun.”

Babanın oğlu bile yanlış yapsa, tavrın doğrudan, haktan, ve adaletten yana olmalıdır. Bir işe ehil olmayanın da yerin de yer almamalı bir insan. İşte Müslüman tavrı budur.

Bakınız Müslümanın tavrından söz ediyorum. İllaki benim dinimden olan diye diretmiyorum. Aslen yahudi asıllı ama Yahudi devletinin Müslümanlara uyguladığı zulmü görünce tavrını haklıdan adaletten yana koyan bir isim;

Adı Rachel Corrie… Amerikalı aktivist. Filistin’de zulmü görünce “zulüm bendense ben benden değilim,” diyen genç bir kadın. 16 Mart 2003 ‘te Filistinlilerin evlerinin yıkılmasını engellemeye çalışırken kasden üzerine bir İsrail buldozerinin sürülerek ezilmiş, bizim kardeşlerimize bizden daha fazla sahip çıkmıştır.

Şemsettin ÖZKAN

22.05.2021 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.