BİR GÖNÜLDE AŞK VE SEVGİ ATEŞİ YOKSA O KİŞİ KARANLIKLARDA ALLAH’IN NURUNDAN HABERSİZDİR

(Toplumsal İlişkiler 352)


لَتَجِدَنَّ اَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَةً لِلَّذ۪ينَ اٰمَنُوا الْيَهُودَ وَالَّذ۪ينَ اَشْرَكُواۚ وَلَتَجِدَنَّ اَقْرَبَهُمْ مَوَدَّةً لِلَّذ۪ينَ اٰمَنُوا الَّذ۪ينَ قَالُٓوا اِنَّا نَصَارٰىۜ ذٰلِكَ بِاَنَّ مِنْهُمْ قِسّ۪يس۪ينَ وَرُهْبَاناً وَاَنَّهُمْ لَا يَسْتَكْبِرُونَ
İnsanlar içerisinde Müslümanlara düşmanlıkta en şiddetli olanların, öncelikle Yahudiler ve onlardan sonra, putperest müşrikler olduğunu göreceksin. Yine insanlar arasında Müslümanlara sevgi ve şefkat bakımından en yakın olanların ise, “Biz Hıristiyan’ız!” diyen ve Allah’ın varlığına, birliğine, kitaplarına, elçilerine içtenlikle iman eden gerçek muvahhidler olduğunu göreceksin. Çünkü onların içinde, ilim ve ibâdetle meşgul olan dürüst din âlimleri ve kendilerini Allah’a adamış zahitler vardır ve onlar, kendilerine tebliğ edilen Kur’an karşısında asla kibre kapılmazlar. İşte bu ahlâk ve erdemlilikleri, onları dosdoğru Kur’an’a yöneltir:” (Maide/82)

Hz. Mevlana; “ bir gönülde aşk ve sevgi ateşi yoksa o kişi karanlıklarda ve Allah’ın nurundan habersizdir” derken bize aydınlığın düşmanı olanların şifrelerini verir. Ne melem bir karakterde olduklarını, niçin böyle olduklarını da anlatır.

Hayatın kaynağı sevgi ve aşk değil midir? Sevgisiz bir varlık, anlayış, fikir ve doktrin yeşerebilir mi? Sevgiden yoksun bir dünya haritası, tarihi ya da coğrafyası çizilebilir mi? Sevgiden başka birşey dünyamızı güzelleştirebilir mi? Gönülleri karanlıklardan, Allah’tan uzaklaşmaktan alıkoyan, hep o olimpiyat meşalesi gibi sürekli yakageldiğimiz, aşk ve sevgi ateşi değil midir?

Şimdiye kadar aşk ve sevgi ateşinin olmadığı hangi iş ve çaba hedefe ulaşabilmiştir? Bizi hep yarı yolda bırakan sevgisizlik ve aşksızlık değil midir? Neden şeytanlaşıyor insan? Bizimle şeytan arasındaki tek fark bu değil midir? Şeytan bir zamanlar iyi halinden aşksızlık, fesatlık ve hasetlik yüzünden bu hallere düşmedi mi? Karanlıklar içinde Allah’ın nurundan habersiz kalmadı mı? Gönlünü vermedikçe gönlünü bulabildi mi? İnsanla şeytan arasındaki tek fark şeytanın aşksızlığı değil miydi?

Ben Jonson’un dediği gibi; “gönülleri konuşturabilseydik diller bu kadar mesai yapabilir miydi?”Sahi insanda gönül gibi bir cevher varken onu niçin devreye koyamıyor? Çünkü insan şeytana özeniyor, yani onun aşksız, fesatlık hasetlik haline. Ne acı bir durum değil mi? Melek gibi olmak varken şeytana özenmek ne kadar acayip bir hal… Gönülleri konuşturamamak ve habire dilleri uzatmak da uzatmak çok vahim.

Gönül bir bahçe gibidir. Hep birşeyler bitecektir mutlaka. O halde sevgi ve aşk ekmeli ki oraya, katmer katmer aşk ve sevgi gülleri açsın.

Gönül bağın yani duygusal ilişkin, sevgin ve aşkın yoksa karanlıktasın. Allah’ın nurundan yoksunsun. İsmet Özel şunları söyler:

İnsanlar arasında çıkar bağı değil de gönül bağı varsa, her biri muhatabını korumayı gözeterek davranacaktır. Bu yüzden taraflar ilişkilerin dengeli ve eşit olmasını istemeyecek ve bilakis dengeyi ve eşitliği karşısındaki lehine bozmaya çalışacaktır. Karşısındaki mi dedim? Dil sürçmesi. Gönül bağı ile bağlı insanlar bağlandıklarını karşılarında görmezler. Hatta onu kendilerinden ayıramazlar bile. Gönül bağı ortadan kalkabilen bir bağ değildir. Çünkü gönülden bağlı olanlar nasıl, ne sebeple ve hangi şartlar altında bağlı olduklarını bilmezler. Bağlılıklarını bir usule bağlamış olsalardı, her usulsüzlük bu bağı çözerdi. Bağlarının bir sebebi olsaydı, o sebeple birlikte bağ da kaybolurdu. Belli şartlarda gönül bağı tesis edilebilseydi, o şartlara hâkimiyetle gönüllere hakimiyet mümkün olurdu. Hâlbuki gönül bağı çözülmez çünkü gönlün nereden bağlı olduğu bulunamaz.

Gönül ve akıl ters istikametlere koşan iki at. Biri başka şeyler söylüyor diğeri bambaşka şeyler.Sözü Hz. Pir’in o muhteşem sözleriyle noktalayalım:

Gönül ile aklı koydum kafese

Biri “ümit” diyor biri “kes” diyor.

Çırpındıkça kaldım nefes nefese

Biri “dayan” diyor, biri “pes” diyor.

Yüreğim döndükçe döndüm ak kora

Sabrım demir aldı yelkenler for a

gitmek istiyorum çok uazaklara

Biri “aman” diyor, biri “es” diyor.

Şemsettin ÖZKAN

21.05.2021 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-starfikir.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.