KEŞKE İNSANLAR KIRDIKLARI ŞEYİN CAM PARÇASI DEĞİL DE “CAN PARÇASI” OLDUĞUNU AZ BUÇUK DA OLSA ANLASALARDI

(Toplumsal İlişkiler 765)

يَٓا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُٓوا اِنْ جَٓاءَكُمْ فَاسِقٌ بِنَبَأٍ فَتَبَيَّنُٓوا اَنْ تُصٖيبُوا قَوْماً بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلٰى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمٖينَ
Siz ey imana ermiş olanlar! Yoldan çıkmışın biri size (yalan) bir haber getirirse, muhakemenizi kullanın; yoksa istemeden insanları incitir ve sonra yaptığınızdan pişmanlık duyarsınız.” (Hucurat/6)

Keşke insanlar kırdıkları şeyin cam parçası değil de “can parçası” olduğunu az buçuk da olsa anlasalardı. Keşke gönül yıkmanın, kalp kırmanın Kabe’yi yıkmaktan daha tehlikeli olduğunu bilselerdi. Ah keşke bunun farkına varabilselerdi.

Kırılmış bir kalbin hesabı bu dünyaya ağır gelir” der Hz. Mevlana.” Neden ağır gelir kırık kalbin hesabı? Çünkü Hz. Pir’in ifadesiyle; “kopan gülün dalında durması ne kadar zorsa, kırılan kalbin de onarılması o kadar güçtür” de, ondan. Sevgili Peygamberimizin “gönül yıkmak Kabe’yi yıkmak gibidir” hadisini burada yeniden hatırlasak yerinde olur.

Yukarıda geçen ayeti Muhammed Esed “muhakeme edin” cümlesini açıklarken; “yani, bu tür haberlere veya söylentilere inanmadan önce gerçeği araştırın. Haber taşıyanlar burada “yoldan çıkmış/fâsık” olarak nitelendirilmişlerdir. Çünkü, başkalarının itibarını etkileyecek asılsız söylentilerin yayılması fiili, manevî bir incitme oluşturur” der ve ekler;
Böylece, önceki ayetlerde Allah’ın elçilerine ve bunun kaçınılmaz gereği olarak, toplumun bütün adil liderlerine saygı gösterilmesi gereği vurgulandıktan sonra, söylem, toplumun kadın ve erkek her mensubunun şeref ve itibarını korumanın ahlakî gerekliliği konusuna geçmektedir. Bu prensip, daha açık bir şekilde 12. ayette ele alınır.

Bilmiyorum tabela mı asmak gerekiyor kalplere; “dikkat kırılır” diye düşünmüyor değilim. Hani uyarmak için. Pek farkına varamıyoruz ya. Yazıyı görünce belki ince eleyip sık dokuruz, ağzımıızdan çıkan sözlere özen gösteririz. Çünkü cam parçası gibi kırılınca, ses çıkarmıyor o nazik “can parça”mız.

Şemsettin ÖZKAN

30.07.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.