KENDİNE HAK GÖRDÜĞÜNÜ BAŞKASINA ÇOK GÖRME

(Toplumsal İlişkiler 870)

زُيِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ مِنَ النِّسَٓاءِ وَالْبَن۪ينَ وَالْقَنَاط۪يرِ الْمُقَنْطَرَةِ مِنَ الذَّهَبِ وَالْفِضَّةِ وَالْخَيْلِ الْمُسَوَّمَةِ وَالْاَنْعَامِ وَالْحَرْثِۜ ذٰلِكَ مَتَاعُ الْحَيٰوةِ الدُّنْيَاۚ وَاللّٰهُ عِنْدَهُ حُسْنُ الْمَاٰبِ
Kadınlara, oğullara, kantar kantar yığılmış altın ve gümüş 
(paraya), salma (serbest dolaşan bakımlı) güzel atlara (lüks arabalara, yatlara), hayvanlara ve ekinlere (bahçelere, bağlara) 
duyulan şehvetli tutku insanlara ’süslü ve çekici’ kılındı. 
(Oysa) Bunlar, (fani) dünya hayatının (geçim) metaıdır. Asıl varılacak güzel yer ise Allah katındadır.” (Al-i imran/14)

Ah şu insanoğlu yok mu? Hırs küpü sanki, her şey kendisinde olsun ama hiçbir şey kimsede olmasın. Kendine layık gördüğünü başkasına layık görmez. Ey Hz. İnsan! “Kendine Hak gördüğünü başkasına çok görme!” Sende olan başkasında da oluversin. Bir tarafın mı eksilir? Hayır.

Hatta şöyle de; “Allahım! Bana verdiğinin on mislini de şu falanca kardeşime ver.” Korkma böyle söyleyince veya bunu isteyince Allah senden bir şeyi kısmayacak tam tersine daha da fazlasını sana verecek bundan emin ol.

Sizden biriniz kendisi için arzu ettiği bir şeyi, mü’min kardeşi için de istemedikçe gerçek anlamda iman etmiş olmaz” hadisi ne güne duruyor. Hangi imandan sözediyoruz? “Komşusu aç iken yatan bizden değildir” hadisi süs olarak mı hafıza vitrinlerimizde yer alıyor? Birileri bizi “eski mücahitler müteahhit oldular” diye eleştiri yaptıkları zaman, çok kızıyoruz. Kızmayalım arkadaş! Bırakınız kendimiz için istediğimiz şeyi mü’min kardeşimiz için istemeyi, tam bir kapitalist olma noktasında doludizgin ilerliyor, “Rabbena hep bana” felsefesini yaşam biçimi haline getiriyoruz.

İsmet Özel; “İmâm-ı Âzam diyor ki, kendisine devlet maaş bağlamak istediği zaman, “Ben mücahit değilim ki Beytülmal’den para alayım.” Ben İmâm-ı Âzam’dan birçok şey öğrendim. Bunlardan bir tanesi budur. İmâm-ı Âzam ki kendini mücahit saymıyor, şimdi kıçıkırık adamlar kendilerini ne sanıyorlar? “Cihat ediyorum” demek için çok önemli bir şey yapıyor olmak lâzım” demekle, yerden göğe haklıdır.

Şemsettin ÖZKAN

12.11.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuranvemeali.com

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-n-np.facebook.com İsmet Özel ve Şiirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.