KENDİNİZİ DEĞERSİZ HİSSEDİYORSANIZ YERİNİZİ (İŞİNİZİ) DEĞİŞTİRİN SİZ KENDİ DEĞERİNİZİ BİLMEZSENİZ KİMSE BİLMEZ

(Toplumsal İlişkiler 869)

اِنَّ اللّٰهَ يَأْمُرُكُمْ اَنْ تُؤَدُّوا الْاَمَانَاتِ اِلٰٓى اَهْلِهَاۙ وَاِذَا حَكَمْتُمْ بَيْنَ النَّاسِ اَنْ تَحْكُمُوا بِالْعَدْلِؕ اِنَّ اللّٰهَ نِعِمَّا يَعِظُكُمْ بِهٖؕ اِنَّ اللّٰهَ كَانَ سَمٖيعاً بَصٖيراً
Allah size, emânet ve yetkileri o konuda güvenilir ve yetenekli olan ehline vermenizi ve insanlar arasında hüküm verdiğiniz zaman, kim olursa olsun adâletle hükmetmenizi emrediyor. 
Bakın, Allah size ne güzel öğüt veriyor! Hiç kuşkusuz Allah her şeyi işitendir, bilendir.” (Nisa/58)

Bir şeyin değerini eğer biliyorsanız muhtemelen onu seviyorsunuz da demektir. Çünkü sevgi, birine değer vermeyi de içine alır. Buna göre birine değer vermemek birine ilgi duymamayı, sevgi göstermemeyi anlatır.

Asıl mesele insanın kendini değersiz hissetmesidir. Bu bir psikolojik hastalıktır aslında. Peki ne yapmalıyız böyle bir halet-i ruhiye içinde kalırsak? Pet şişe su örneğini burada verecek olursak, suyun değerinin bulunduğu yere ve konuma göre nasıl değiştiğini görürüz.

Bir şişe pet suyun markette 4 lira, sinemada 10 lira, lüks restorantta 20 lira ve havalimanında 30 lira, turistik bir yörede 50 lira olduğunu, bilmem hatırlatmama gerek var mı? Suyun değeri, bulunduğu mekandan kaynaklanıyor. O zaman siz de kendinizi değersiz hissediyorsanız, bulunduğunuz yeri (işinizi) değiştirebilirsiniz. Siz kendinize değer atfetmezseniz, kimse size değer vermez.

Bir başka örnekte Ayda yer çekiminin dünyadakinin 1/6 sı kadar olduğu ispatlanmıştır. Bir cismin kütlesi değişmez fakat ağırlığı yer çekiminin etkisinden dolayı değişebilir. Kütle nereye gitseniz aynı kalır. Bu bilgilere dayanarak Aydaki yer çekimi dünyadakinin 1/6 sı olduğundan dünyada 60 kilo gelen bir insan, Ayda 10 kilo olur. Bu durumda bir insanın boyu bile uzayda 1-2 cm uzayabilir. Bu demektir ki, nerede bulunduğunuz da çok çok önemli. O halde size değer verenlerin değerini siz de iyi bilin. Siz siz olun, değer vermenin aslında sevgi demek olduğunu, sakın ha aklınızdan çıkarmayın. O zaman işe önce kendinize değer vererek başlayınız.

Şemsettin ÖZKAN

11.11.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.