KENDİ ELİMİZLE CEHENNEME ÇEVİRDİK KENDİ İÇİMİZİ

(Toplumsal İlişkiler 576)


اِنَّ اللّٰهَ لَا يَظْلِمُ النَّاسَ شَيْـٔاً وَلٰكِنَّ النَّاسَ اَنْفُسَهُمْ يَظْلِمُونَ
Şüphesiz Allah, hiçbir şeyle (ve hiçbir şekilde) insanlara zulmetmez. (O kullarına haksızlık etmekten ve zarar vermekten münezzehtir.) Ancak insanlar (günahlara dalmak, fıtrata ve şeriata aykırı davranmak ve kötülüklere sapmak suretiyle) kendi kendilerine zulmetmekte (bela ve cezaları hak etmekte)dirler.” (Yunus/44)

Hatırladığım kadarıyla doksanlarda psikolojik birtakım hastalıkları tanımlama konusunda yoğunluk yaşandı. Ben tabiki bir bir bunları sayacak değilim. Esas mevzu çağdaş dünyanın kendi elimizle hem dışımızda hem de içimizde nasıl yaşanmaz hale gelmesidir.

Sezai Karakoç haklı olarak; “kendi elimizle cehenneme çevirdik kendi içimizi” der. Hiç de haksız sayılmaz. Resmen kendimizi ipek böceği gibi kendi kozamızın içine hapsedip öldürüyoruz. Bu durum hayra alamet değil.

Zulmü haksızlığı hep dışarıdan geldiğini düşünüyor çoğumuz. Durum hiç de öyle değil dostlar! Sıkıntı bizde. Yoksulluk içimizde. Sevmiyoruz sever gibi yapıyoruz. İyilik yapmak aklımızın ucundan bile geçmiyor. İyilik yapar gibi görünüyoruz. Gerçekte insanın enesi benliği nefsi her zaman ön plana çıktığı için, kendi elleriyle cehenneme çeviriyor içini. Yangın var içimizde habire yanıyoruz. Öfke, kin, nefret, intikam ve acımasızlık duygularıyla perişanız. Bizim Yunus ne güzel söyler:

Beni bende demen, ben de değilim
Bir ben vardır bende, benden içeru

Süleyman kuş dilin bilir dediler
Süleyman var, Süleyman’dan içeru

Yunus Emre’nin bu mısralarda insanı merkeze aldığı ancak başka insanlardan bahsetmek yerine kendisini eleştirdiği, kendisine öğütler verdiği, kendi aczinin farkında olduğu görülür. Bu felsefesini “bir ben vardır bende benden içeri” deyişi ile özetleyen Yunus Emre, insanın yeryüzünde Allah’ın bir halifesi olarak var olduğunu ifade eder.

Modern psikolojinin “eş benlik” dediği bu tanıma Yunus Emre’nin yüzyıllar öncesinden bahsetmesi dikkate değerdir. İnsan maalesef kendi yapıp ettikleri yüzünden cehennemi bir hayat sürmektedir.

Şemsettin ÖZKAN

14.01.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.