İÇİMDE ÖLEN ÖLDÜ KALAN KALDI BEN AYNI

(Toplumsal ilişkiler 577)


قُلْ اِنَّ الْمَوْتَ الَّذٖي تَفِرُّونَ مِنْهُ فَاِنَّهُ مُلَاقٖيكُمْ ثُمَّ تُرَدُّونَ اِلٰى عَالِمِ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَࣖ
“Onlara de ki: “Ne yaparsanız yapın, kendisinden kaçıp durduğunuz ölüm sizi eninde sonunda yakalayacaktır! Fakat ölünce her şey bitmeyecek; sonra da, gizli açık her şeyi bilen 
Rabb’inizin huzuruna çıkarılacaksınız ve O, bu dünyada 
yaptığınız her şeyi gözlerinizin önüne serecektir.” (Cuma/8)

Üstad Ahmet Sezai Karakoç; “içimde ölen öldü, kalan kaldı ben aynı” derken ölümü taze bir fidan gibi şiirinde işler. Ölüm bir son değildir. Taptaze bir başlangıçtır diriliş şairi için. Bu yönüyle onu ben Hz. Mevlana’ya benzetirim. Çünkü ölüm bir şenliktir, düğündür, gençliktir bir tazelenme, yenilenmedir.

Ölüm öyle yaşlanmadan durur. Ölüm canlıdır. “İçimde ölen öldü kalan kaldı ben aynı” diye seslenirken derinlerimize; toprağın altına girmekle ölünmez, der âdeta. Kızgınlığını da dile getirir aynı mısralarda. Kızdığı adamlar mezarlıkları şehirlerin dışına taşımıştır. “Atlar kişnedi katır tepindi eşek anırdı onlar anlatırken”, onlar anlatamazdı çünkü. Kalplerini mezarlıklarla birlikte şehir dışına sürgün etmişlerdi. Bu sese tahammülü olamazdı canlılığın” der, Beytullah Çınar; “Sezai Karakoç’u Anlama Denemesi” adlı çalışmasında.

İnsan yaşadıklarıyla içinde kimilerini öldürür, kimilerini ise sonsuza dek yaşatır. Öldürdükleri genelde vefasız, kıymet bilmeyen dost bildikleri olurken, kalanlar sevdiği, herşeye rağmen içinde ne yaparlarsa yapsınlar her zaman unutmayıp yaşattıklarıdır.

Ya insanın kendisi ne olacak? O hep birilerini eleştirip, birilerini överken kendini unutuverir. Hep değişim birilerinden beklese de insan asla kendini değiştirmez. O hep aynı yerdedir. En azından kendinin değişmediğinin farkında olması da bana göre zenginliktir. Bazen insan daha doğrusu her zaman aynı yerde durduğunu övgüyle anlatır. Buna iyi anlamda yaklaşılırsa mesele anlaşılır. Yoksa değişmemek mümkün mü?

Şemsettin ÖZKAN

15.01.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.