BİZİM SOHBETİMİZ NİSAN YAĞMURUNA BENZER BALIĞIN AĞZINA DÜŞERSE İNCİ YILANIN AĞZINA DÜŞERSE ZEHİR OLUR

(Toplumsal İlişkiler 578)


اَلَمْ تَرَ كَيْفَ ضَرَبَ اللّٰهُ مَثَلاً كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ اَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِي السَّمَٓاءِۙ
تُؤْتٖٓي اُكُلَهَا كُلَّ حٖينٍ بِاِذْنِ رَبِّهَاؕ وَيَضْرِبُ اللّٰهُ الْاَمْثَالَ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ
وَمَثَلُ كَلِمَةٍ خَبٖيثَةٍ كَشَجَرَةٍ خَبٖيثَةٍۨ اجْتُثَّتْ مِنْ فَوْقِ الْاَرْضِ مَا لَهَا مِنْ قَرَارٍ
Baksana; Allah, hak dinin ifadelerini güzel bir ağaca, bâtıl inanç ve ideolojileri de kötü bir ağaca benzeterek ne güzel bir misal veriyor: Güzel söz, tıpkı kökleri yere sapasağlam basan, dalları da göğe doğru uzanan hoş bir ağaca benzer. Hem öyle mübarek bir ağaç ki:” (İbrahim/24)
Rabb’inin izniyle, her mevsim ürün verir. İşte Allah, insanlara 
böyle ibret verici örnekler veriyor ki, düşünüp öğüt alsınlar.” (İbrahim/25)
“Batıl inanç ve ideolojilerin ifadesi olan kötü söz ise, tıpkı gövdesi yerden koparılmış, bu yüzden ayakta bile duramayan değersiz bir ağaca benzer.” (İbrahim/26)

Sohbet ya da muhabbet; her ne derseniz deyin dostça, arkadaşça konuşmak, hasbihal, söyleşi, yârenlik, hasbihal etmek dini anlatan vaaz edenlerin metodu olduğu gibi sosyal bir varlık olan insanın insani tüm ilişkilerinde de olmazsa olmaz bir anlatım tarzıdır.

Hz. Mevlana da sohbeti ; “bizim sohbetimiz nisan yağmuruna benzer. Balığın ağzına düşerse inci olur. Yılanın ağzına düşerse zehir olur” diye anlatırken, onu çeşitlendirir. Sohbeti kim yapıyor, özneye çok büyük önem atfeder. Sohbet etmek, yarenlik etmek, hasbihal etmek ince ince yağan nisan yağmuruna benzer. Bu yağmur damlasını denizde bir istiridye veya sedef dediğimiz o deniz canlısı yutsa inci oluşur. Güzel söz çok önemlidir. Bu yüzden yukarıda geçen İbrahim Suresi ayetlerine dikkatlerinizi çekmek isterim.

Nisan yağmuru ya yılanın ağzına düşerse vay haline vay onunla karşılaşanın haline vay. Sözü çirkinleştirenleri dinleyenin vay haline vay. Kainatta yankılanır o ses. Uzay boşluğunda kaybolup gitmez de, nakşolur bir yerlere. Zehir saçarlar yılan gibi edepsiz, köksüz, karaktersiz bu çirkin zehir zemberek sözleri ağzından salya saçanlar.

Şemsettin ÖZKAN

16.01.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.