İSLAM’A SÖVMEKTEN BAŞKA FİKRİ OLMAYANLAR FİKRİN DEĞİL İSLAM’A SÖVMENİN HÜRRİYETİNİ İSTİYOR

(Toplumsal İlişkiler 596)


وَلَا تَسُبُّوا الَّذٖينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللّٰهِ فَيَسُبُّوا اللّٰهَ عَدْواً بِغَيْرِ عِلْمٍؕ كَذٰلِكَ زَيَّنَّا لِكُلِّ اُمَّةٍ عَمَلَهُمْ ثُمَّ اِلٰى رَبِّهِمْ مَرْجِعُهُمْ فَيُنَبِّئُهُمْ بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ
Allah’tan başka varlıklara tapanlara, O’nun yerine başkalarına yalvaranlara sövmeyin. Bizzat kendi şahıslarını aşağılamayın. Ayrıca; Onların Allah’tan başka yalvardıkları ve kutsal saydıkları putlarına, önderlerine, ilâhlarına da sövmeyin. Böylece onlar da cahillikle taşkınlık edip Allah’a sövmesinler. Çünkü onlar,
doğruyu yanlışı birbirinden ayırt edemeyen kimselerdir.İşte biz
her topluma, kendi yaptıklarını böyle güzel gösterdik. Allah tarafından ortaya konulan yasalar gereğince, insanlar sürekli yaptıkları kötülükleri zamanla doğal ve olağan davranışlar olarak algılamaya, hattâ bir süre sonra onları savunmaya başlarlar. O hâlde, güzel bir imana sahip olmak isteyenlerin güzel davranışlar göstermeleri gerekir. Bunun için de, şu hakîkatin çok iyi idrâk edilmiş olması şarttır: Her insan bir gün ölümü tadacaktır. Sonra hepsi Rab’lerinin huzuruna çıkacak ve o zaman Allah, bütün yaptıklarını onlara haber verecektir.” (Enam/108)

Malcolm X; “İslam’a sövmekten başka fikri olmayanlar fikrin değil İslam’a sövmenin hürriyetini istiyor” derken çağın iki yüzlü demokratlarını ya da ehli kitaba mensup kişilerin kendi işine geldikleri gibi yorum yapmalarına göndermelerde bulunarak onların esas sorunlarının hazımsızlıklarının sebebini enikonu sorgular ve teşhisi koyar: “İslamafobi”

Malcolm x’in söylediği sadece o dönem Amerika için değil, günümüz Türkiye’si içinde geçerli. Özgürlüğü İslam’a sövmek olarak algılayan azımsanmayacak ölçüde muhtemelen adı Ali Veli, Ayşe Fatma olan ama Müslüman olmayan aramızda bizden gözükenler var. Bunlar İslam’ın değerleriyle dalga geçip hafife alıp İslam’a sövmenin özgürlüğünü istiyorlar.

Malcolm x’in yaşadığı dönemde kanunlarda yasalarda belirli bir kural var mıydı bilmiyorum ama şimdi yasalarda kanunlarda var ama uygulamayı bekliyor. Bakınız nasıl tanımlanmış: “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama Suçu Nedir? (TCK 216) … (3) Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

Sadece bizde değil, Avrupa’da, Asya’da, Amerika’da İslam’ın değerlerine sövmeyi normal bir davranış haline getiren basın yoluyla alenen aşağılayan, bunu teşvik eden siyasiler, yazarlar ve çizerler var.

Fikir özgürlüğü bağlamında konuya yaklaşan İslam karşıtları bir Hristiyan ve Yahudi’nin kutsalına hakaret, sövme içerikli bir sataşması olmazken Müslüman’a demediğini bırakmıyor. Örneğin İslam terörü diyor, İslam Peygamberini hicvediyor, hakaretler yağdırıyor v.s v.s. Onların özgürlükten anladıkları İslam’a ve Müslümanların kutsallarına sövmek.

Kur’an ise bize yukarıdaki ayette bu konuda nasıl hareket etmemizi öğretiyor. Bırakınız İncil’e Tevrat’a küfretmeyi, (bir Müslüman Allah’tan gelen tüm kitaplara ve Peygamberlerin tamamına inanır) putperestin bile putuna sövmemeyi öğütlüyor.

Şemsettin ÖZKAN

03.02.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.