EY GÖNÜL SEN SEN OL SAKIN SAĞIRA SÖZÜNÜ KÖRE DE YÜZÜNÜ SÜSLEME YORULURSUN

(Toplumsal İlişkiler 595)


حَتّٰٓى اِذَا جَٓاؤُ۫ قَالَ اَكَذَّبْتُمْ بِاٰيَاتٖي وَلَمْ تُحٖيطُوا بِهَا عِلْماً اَمَّاذَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ
Nihâyet, Yüce Hâkim’in huzuruna çıktıkları vakit, Allah onlara, “Ey zâlimler!” diyecek, “Demek ayetlerimi hiç düşünüp 
anlamadan öyle körü körüne inkâr ettiniz, öyle mi? Evet,
söyleyin bakalım, neydi o yaptıklarınız öyle?” (Neml/84)

Hz. Mevlana ne güzel söyler; “ey gönül sen sen ol sakın sağıra sözünü köre de yüzünü süsleme yorulursun.” Sağımız solumuz anlamayanlarla dolu. Senin derdini anlayan mı var sanki? Önemli mevkileri tutanlar dertlinin, sıkıntısı olanın sorununu çözmede ne kadar anlayış sahibiler acaba?

Herkese söylüyorum siyasetçisi, bürokratı, valisi, hocası, öğretmeni, polisi, doktoru, muhtarı ve benzeri sorunları halletme makamında olup da halletmeyenler, meseleleri çözmeyip savsaklayanlar için bu söz. Hz. Pir onlar için söylüyor bu sözü anlayana.

Olaya ne olur fiziksel, biyolojik açıdan değil de sosyo psikolojik açıdan bakın dostlar. İhtiyaç sahiplerine randevu vermeyen sivil toplum kuruluşları, odalar, kamu ya da özel kurumlar, toplumun hiçbir derdine derman olmayan, proje dahi üretemeyen üniversitelerimiz bu söz hepimize. Çalışanlar hiç alınmasın onlara laf yok helal hoş olsun diyor onlara laf körler çarşısında ayna satanlara. Siyasi partilerimize iktidarına muhalefetine kısacası halden anlamayan herkese sana bana hepimize bu laf.

Ne olur toplumun derdiyle hemhal olalım. Çözüm odaklı olalım. İşlerimizi savsaklamayalım. Maksat spor olsun diye yapmayalım. Herkes işinin hakkını versin. Gibi yapmayalım. Karşımızdakine önce insan olarak bakalım.

Şemsettin ÖZKAN

02.02.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.