YARININ ÖLÜLERİYİZ KİMLİĞİMİZİ ABARTMAYA GEREK YOK

(Toplumsal İlişkiler 597)


اِنَّكَ مَيِّتٌ وَاِنَّهُمْ مَيِّتُونَؗ
Şüphesiz sen öleceksin, onlar da ölecekler.” (Zümer/30)
Üstad Necip Fazıl der ki; “yarının ölüleriyiz kimliğimizi abartmaya gerek yok.” Bir damla su değil midir insanoğlunun aslı? Nedir bu caka ve fiyaka? Bu kibir, bu gurur? Dünya dediğimiz şey gelip geçici değil mi?
Size şu hayatta verilen şeyler, bu dünyanın gelip geçici zevklerinden ve aldatıcı süslerinden başka bir şey değildir; oysa Allah katındaki nîmetler hem daha kaliteli, hem de süreklidir; hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız?”(Kasas/60)

Yunus Emre dünyanın geçiciliğini çok güzel anlatır:

Sular hep aktı geçti

Kurudu vakti geçti

Nice han nice sultan

Tahtı bıraktı geçti

Dünya bir pencereydi

Her gelen baktı geçti.

Mevlânâ’ya göre bu dünya, var gibi göründüğü halde aslî gerçekliği olmayan bir mutlak bir yokluk, öte dünya ise yok gibi göründüğü halde gerçekte var olan mutlak bir varlıktır.

İnsan nefsanî ve cismanî bağlardan azat olarak bulunduğu ulvî ve latif bir âlemden, maddeye ve bedene hapsedilerek indirildiği süflî ve kesif bir âleme indirilmiştir. Bu yüzden insan varlığının asli unsuru olan ruh öte dünyaya, yani gerçek vatanına özlem duymaktadır.

Dünya, âhiretin tarlasıdır hadisinde de işaret edildiği gibi dünya ve dünya hayatı, gerçekte, öte dünyada insanı bekleyen sonsuz bir saadetin veya azabın tohumlarının atıldığı ve meyvelerinin devşirildiği bir tarlaya benzemektedir.

Mevlânâ: Bu dünya bir dağdır, bizim işimizse bağırmaktır; bağırmaların yankısı yine bize gelirsözüyle bunu dile getirmekte, bu dünyada yapıp ettiklerimizin karşılığının bir aksiseda gibi bize geri döneceğini, ne ekersek onu biçeceğimizi, nasıl yaşarsak öyle dirileceğimizi ifade etmektedir.

Bu yüzden insan bu dünyadaki durumunu öyle fazla abartmamalıdır. “Ne oldum dememeli ne olacağım demeli” atasözü bu konuda tavsiye niteliğinde bir atasözüdür. Kişi, bugün içinde bulunduğu parlak durumun sürüp gideceğini sanmamalı; çevresine tepeden bakmamalı; yarın kötü bir duruma düşebileceğini aklından (hatırından) çıkarmamalıdır.

Şemsettin ÖZKAN

04.02.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.