İNSANLARI GEÇİMSİZ YAPAN SEVGİSİZLİKTİR BİRBİRİNE DÜŞMAN EDEN İLETİŞİMSİZLİKTİR GÜZELLİKTEN YANA NE VARSA YOK EDEN İLGİSİZLİKTİR

(Toplumsal İlişkiler 1419)

يَٓا اَيُّهَا النَّاسُ اِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَاُنْثٰى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوباً وَقَـبَٓائِلَ لِتَعَارَفُواؕ اِنَّ اَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللّٰهِ اَتْقٰيكُمْؕ اِنَّ اللّٰهَ عَلٖيمٌ خَبٖيرٌ
“Ey iman edenler, biz sizi bir erkekle bir kadından, bir asıldan yarattık. Birbirinizle tanışmanız, işlerinizi tedbirle idâre etmeniz, karşılıklı olarak, İslâmî kurallarla örtüşen milletlerarası teamüllere uymanız, yardımlaşmanız, kültür ve medeniyet alışverişinde bulunmanız, birbirinize iyiliği tavsiye etmeniz için, sizi milletler ve kabileler haline getirdik. Allah yanında en değerliniz, en üstününüz, takva esaslarını-Kur’ân esaslarını iyice benimseyerek tavizsiz hayata geçireniniz, en çok günahlardan arınıp azaptan korunanınız, kulluk ve sorumluluk şuuruyla, haklarına ve özgürlüklerine sahip çıkarak şahsiyetli davrananınız, dinî ve sosyal görevlerinin bilincinde olanınızdır. Allah her şeyi bilir, gizli-açık her şeyden haberdar olan Allah sizi bilgilendiriyor.” (Hucurat/13)

“İnsanları geçimsiz yapan sevgisizliktir, birbirine düşman eden iletişimsizliktir, güzellikten yana ne varsa yok eden ilgisizliktir” derken Tuğçe Altun, insan ilişkilerinde dikkat edilmesi gereken çok önemli bir noktaya parmak basıyor; “bir insan nasıl olmalı?”

          İşte sihirli kelime bu. “Hepimiz insan değiliz aramızdan bazıları” diyen İsmet Özel’in sözünü açıklar mahiyette bir ifade bu. Zira insanların çoğu beşer gibi hareket ettiğinden insan olmanın doruklarına da haliyle çok az insan yani aramızdan bazıları çıkabiliyor.

           İnsan olabilmek için önce sevmek gerekiyor dostlar, sevmek hem de koşulsuz sevmek gerekiyor. Hiçbir beklentiye girmeden hatasıyla, sevabıyla sevmek gerekiyor. Bu hal insanlar arasında varolan geçimsizliği şıp diye kesiverecektir.

           İnsan olma ligine yükselmede ikinci aşama güzel ve tatlı bir dille konuşmaktır. İki insan oturup konuşabiliyorlarsa, empati yapabiliyorlarsa, sorunlarını, dertlerini, sıkıntılarını karşılıklı dinleyebiliyorlarsa, iletişim kurabiliyorlar demektir. Bu davranışlar aradaki düşmanlığı kaldırmaya zemin hazırlar.

            Üçüncü aşama ise muhatapla ilgilenmektir. İnsanlar kendileriyle ilgilenilmesinden hoşlanırlar. Bilhassa kadınlar zarif varlıklar oldukları için bu konuda pek isteklidirler.

             Sadece kadınlar mı? Çocuklar, yaşlılar, arkadaşlar, eş ve dostlar, erkekler hasılı herkes ilgi istiyor. İlgi güzelikten yana ne varsa ortaya çıkarır. İlgi ve sevgi, saygı arasında doğrudan bir ilişki vardır. Bunlar birbirlerini tamamlayan unsurlardır.

Şemsettin ÖZKAN

15.05.2024 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.