VİRANE OLMUŞ GÖNLÜME NE YAPTIN (What did you do to my ruined heart?)

(Toplumsal İlişkiler 1420)

وَقَالَ نِسْوَةٌ فِي الْمَدٖينَةِ امْرَاَتُ الْعَزٖيزِ تُرَاوِدُ فَتٰيهَا عَنْ نَفْسِهٖۚ قَدْ شَغَفَهَا حُباًّؕ اِنَّا لَنَرٰيهَا فٖي ضَلَالٍ مُبٖينٍ
“Şehirde bazı kadınlar; “Azizin hanımı, kölesinden murat almak istemiş, belli ki ona olan aşkı yüreğini yakmış, ona sırılsıklam âşık olmuş. Biz onun iyice azıtmış olduğunu görüyoruz.” dediler.” (Yusuf/30)

Aşk, aşk, aşk… Yine de aşk. Musikinin o eşsiz kuralı; “aşk olmazsa meşk olmaz. “Aşk” sevginin şiddetli hali değil mi? Bu kelime Kur’an’da geçmez. Kur’an’ın tercih ettiği kelime,

“şiddetli sevgi (hubben şedid)” veya “vedud”dur.

         Özdemir Asaf; “aşk görmekten çok özlemeyi sever, dokunmaktan çok düşlemeyi ve aşk öyle haindir ki, nerde imkansız varsa, gider onu sever” derken vurguladığı şey, onun sınır tanımayan yönü olsa gerek. Ha bir de aşkla aklın, her ne hikmetse, yanyana gelmekten imtina etmeleri.

          Tüm dillerde en güzel şiirler, romanlar, hikayeler, dramalar, filmler her zaman aşk üzerinedir. Kimse bu olguyu atlayamaz. Atlarsa hata eder.

           İran edebiyatı, sineması ve müziği bu konuda oldukça üretkendir. Şair Dr. Afshin Yadollahi’nin “Ne Yaptın?” şiiri bu konuda mükemmel bir örnektir. Bestecileri Abi Abdollah Antonio Yeganeh olan, “Che Kardi” adlı şarkıyı çok güzel yorumlayan  Amin Bani ve dizi filmi de çekilen (Şehrazat) bu güzel eserle yazımızı noktalayalım:                                                                          

Virane olmuş gönlüme ne yaptın?
Bak! Divane aşkıma ne yaptın?
Alışkanlığın ipeğinde rahat uyuyordum
Kelebek gibi kanadıma ne yaptın?
Gözünün kadehinden daha içmeden sarhoş oldum
Sarhoşum meyhanemi ne yaptın?
Meğer yaslanmaya layık değilmişim?
Sen omuzumdaki hasreti ne yaptın?
Beni yordun kendinde yorgun gittin
Ey yolcu! Sen evime ne yaptın?
Gözyaşlarının yağmurundan dünyam ıslandı
Yuvamın çatısına ne yaptın?

Şemsettin ÖZKAN

16.05.2024 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeal.com

3-pixabay.com

4-1000kitap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.