İNSAN DİLİNİN ALTINDA GİZLİDİR ŞU DİL CAN KAPISININ PERDESİDİR

(Toplumsal İlişkiler 1423)

مِنَ الَّذٖينَ هَادُوا يُحَرِّفُونَ الْكَلِمَ عَنْ مَوَاضِعِهٖ وَيَقُولُونَ سَمِعْنَا وَعَصَيْنَا وَاسْمَعْ غَيْرَ مُسْمَعٍ وَرَاعِنَا لَياًّ بِاَلْسِنَتِهِمْ وَطَعْناً فِي الدّٖينِؕ وَلَوْ اَنَّهُمْ قَالُوا سَمِعْنَا وَاَطَعْنَا وَاسْمَعْ وَانْظُرْنَا لَكَانَ خَيْراً لَهُمْ وَاَقْوَمَۙ وَلٰكِنْ لَعَنَهُمُ اللّٰهُ بِكُفْرِهِمْ فَلَا يُؤْمِنُونَ اِلَّا قَلٖيلاً
“Yahudilerden bir kısmı kelimeleri yerlerinden saptırıyorlar. Dillerini eğip bükerek ve dine saldırarak “işittik ve karşı geldik; dinle, dinlemez olası, râinâ” diyorlar. Eğer onlar “Dinledik ve itaat ettik, dinle ve bizi gözet” deselerdi şüphesiz kendileri için daha hayırlı ve daha doğru olacaktı; fakat inkârları sebebiyle Allah onları lânetlemiştir. Artık pek az inanırlar.” (Nisa/46)

Ah şu dil yok mu? İnsanı vezir de eder, rezil de. Her şey şu dilin altında gizlidir. İnsanın içinde ne varsa diliyle dışarı vurur. Tıpkı denizde ne varsa kıyıya vurduğu gibi.  

          Hz. Mevlana’nın; “insan dilinin altında gizlidir şu dil can kapısının perdesidir” demesi de, bu yüzdendir. İnsanı biraz konuşturursanız derununda neler sakladığını da öğrenirsiniz.

          Hz. Mevlana kalbleri denizlere, dilleri de o denizin kıyılarına benzetir ve şöyle der; “kalp deniz, dil kıyıdır. Denizde ne varsa kıyıya o vurur.” Gerçekten de, bir insanın içinden geçenleri öğrenmenin en kestirme yolu, onu biraz olsun konuşturmaktır. Denizde ne varsa kıyıya o vuracaktır çünkü. Azbuçuk ne düşündüğünü gayri ihtiyari de olsa söyleyecektir. İnsan konuşurken, ağzından çıkan sözleri, önce onun kalp ve akıl süzgecinden geçer. Konuştuğu şeylerin kalbinden geçenlerden bağımsız olduğu düşünülemez. Bu yüzden insan, kalbinde neyi hissediyorsa, aklından neyi geçiriyorsa, ona göre bir şekilde konuşur.Şemsi Tebrizi; “kalbinde iyilik biriktirenlerin yolu daima açıktır” derken kalp denizine çöplük atılmaması gerektiğini ısrarla öğütler bize. Düşünce, fikir, kalp hepsi güzel olunca bu güzellik elbette dilimize de yansıyacaktır. O da bundan olumlu etkilenecektir. İnsanlar da ağzımızdan çıkacak bir çift lafa bakmıyorlar mı? Yunus Emre’nin dediği gibi değil midir söz?

Söz ola kese savaşı
Söz ola kestire başı
Söz ola ağulu aşı
Yağ ile bal ede bir söz.

Bu yüzden herkes kalbini temiz tutsun. Zira kalp denizinde ne varsa dil kıyısına da o vuracaktır. İyilikse iyilik, kötülükse kötülük.

Şemsettin ÖZKAN
19.05.2024
GÜZELYALI

KAYNAKLAR
1-kuran.diyanet.gov.tr 
2-kuranmeali.com 
3-pixabay.com
4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.