İLK KUNDAĞIN BEN OLDUM YAVRUM İLK OYUNCAĞIN BEN OLDUM ACI TATLI NEDİR BİLMEZDİN DİLİN DAMAĞIN BEN OLDUM

(Toplumsal İlişkiler 429)


وَقَضٰى رَبُّكَ اَلَّا تَعْبُدُٓوا اِلَّٓا اِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ اِحْسَاناًؕ اِمَّا يَبْلُغَنَّ عِنْدَكَ الْكِبَرَ اَحَدُهُمَٓا اَوْ كِلَاهُمَا فَلَا تَقُلْ لَهُمَٓا اُفٍّ وَلَا تَنْهَرْهُمَا وَقُلْ لَهُمَا قَوْلاً كَرٖيماً
وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَقُلْ رَبِّ ارْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّيَانٖي صَغٖيراًؕ
Rabb’in, yalnızca kendisine kulluk etmenizi ve ana babanıza iyi davranmanızı emrediyor. Onlardan biri yâhut her ikisi sana sığınır da senin yanında ihtiyarlık çağına erişirlerse, onlara karşı son derece saygılı davran, hizmet ve hürmetlerine dikkat et; değil kötü bir söz söylemek, onlara “öf!” bile deme, hele onları sakın azarlama, tam tersine, onlara saygı ve sevgi dolu, gönül alıcı tatlı sözler söyle.” (İsra/23)

Onlara, en içten şefkat ve alçak gönüllülük duygularıyla kol kanat ger ve “Ey Rabb’im, onlar beni çocukluğumda nasıl büyütüp yetiştirdilerse, sen de onlara öylece merhamet et!” diye onlar için duâ et.” (İsra/24)

Kur’an’da Allah’a ve elçisine itaatten hemen sonra ana ve babaya itaat emredilir. Yukarıdaki ayetler çok açık ve seçik bu mevzuyu izah eder. Öyle ki hadislerde de annenin hakkı babaya göre daha fazla olduğu anlatılır. Gelin görün ki anneler günü diye kapitalist dünyanın insanlarının, anneler hakkında icat ettiği o gün selfiyeler yapılır, mesajlar, gülücükler, pofpoflamalar yapılır, ama ertesi gün o değerli varlıklar unutulur. Senenin 364 günü anne diye birşey kalmaz ortalıklarda, çünkü Mayıs ayının ikinci haftası pazar günü anneler günü defteri kapanmıştır bir sene sonra yine o gün açılmak üzere.

Arif Nihat Asya’nın “Anne” diye bir şiiri vardır çok severim, fazla lafa hacet yok, o şiiri harika mesajlar verir anlayanına;

İlk kundağın

Ben oldum yavrum,

İlk oyuncağın

Ben oldum.

Acı nedir

Tatlı nedir bilmezdin,

Dilin damağın

Ben oldum.

Elinin ermediği

Dilinin dönmediği

Çağlarda yavrum,

Kolun kanadın

Ben oldum.

Dilin dudağın

Ben oldum.

Belki kıskanırlar diye

Gördüklerini

Sakladım gözlerden

Gülücüklerini…

Tülün duvağın

Ben oldum.

………………….

Bir dediğini iki

Etmeyeyim diye öyle çırpındım ki,

Ve seni öyle sevdim sana

O kadar ısındıkça ki,

Usanmadım, yorulmadım, çekinmedim.

Gün oldu kırdın,

İncinmedim.

İlk oyuncağın

Ben oldum yavrum,

Son oyuncağın

Ben oldum.

Layık değildim,

Layık gördüler.

Annen oldum yavrum,

Annen oldum.

Şemsettin ÖZKAN

10.08.2021 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-antoloji.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.