HÜZNÜN DİKENİNE KATLANMADIKÇA GÜLİSTANDAN GÜL TOPLAYAMAZSIN

(Toplumsal İlişkiler 1019)

قَدْ جَٓاءَكُمْ بَصَٓائِرُ مِنْ رَبِّكُمْۚ فَمَنْ اَبْصَرَ فَلِنَفْسِهٖۚ وَمَنْ عَمِيَ فَعَلَيْهَاؕ وَمَٓا اَنَا۬ عَلَيْكُمْ بِحَفٖيظٍ
Size Rabbinizden önünüzü aydınlatan, ufkunuzu açan, güven sağlayan, basiretinizle anlayabileceğiniz Kur’ân âyetleri gelmiştir. Kim basiretli davranarak hakkı görürse, faydası kendisine, kim de kör kesilmeye devam ederse zararı kendisinedir. Benim sizin üzerinizde, koruma, denetim, zabıta görevim yok.” (Enam/104)

Her nimetin bir külfete tabi olduğunu söyler atalarımız. Herkes kendi çalıştığının karşılığını görecektir. Öyle yok üç köfte beş kuruşa. Hayat iman ve cihattan ibaret değil midir?

Hz. Mevlana’nın; “hüznün dikenine katlanmadıkça gülistandan gül toplayamazsın” sözüyle vermek istediği mesaj da budur. Herkes ne ekerse onu biçer. Arpa ekenin buğday biçtiği nerede görülmüştür? Rüzgar eken rüzgar biçer. Bu yüzden yaptığımız tüm işlerde samimiyet, istek, liyakat, sevgi, yapılan işi düzgün yapmak gibi aktiviteler her zaman prim yapmalıdır.

Tabiri caizse ruhumuzu koymalıyız yaptığımız o işe. Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak asıl maksadımız olmalı. İşini doğru düzgün yapanlar, emek sarfedenler her zaman insanlar nezdinde kabul görmüşlerdir.

Sevgi de emek ister, çaba, gayret göstermek ister. Bir şey yapmadan bir şey olmaz. Her şey bir çabalamanın ürünü. Hiçbir şey kendiliğinden olmuyor. Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur.

Çoğu insan yaşadığı acıların ve dramın perde arkasını göremez. Ne yazık ki insanların genelinde bu basireti bulmak mümkün değildir. Halbuki yaşadığı o zorlukların arkasından nice kapılar açılacaktır ah bir bilebilse, ya da bunu bir hissedebilse. O geçit vermeyen sarp dağların içinde, nice patika yolların olduğunu, bir kavrayabilse. Ya da şer gibi gözükenlerin, nasıl iyiliklere yol açabileceğinin, bilincine erebilse. Yani kışın elbet birgün biteceğini ve çiçeklerin açacağını farkedebilse.

Hz. Mevlana der ki; “Allah senin bağını yakar bozar, ama sonunda sana, binlerce üzüm salkımı verir. Hüznün içindeki neşeyi gör.”

Gerçekten hayatın içinde nice zorlukların arkasında kolaylıkların saklı olduğunu, nice yokuşların ardında da harika inişlerin olduğunu hep ıskalıyoruz. Gönlü geniş ruhu gezginlerin 8.kuralı der ki: “Başına ne gelirse gelsin karamsarlığa kapılma. Bütün kapılar kapansa bile, O sana kimsenin bilmediği gizli bir patika açar. Sen şu anda göremesen de, dar geçitler ardında nice cennet bahçeleri var. Şükret! İstediğini elde edin- ce şükretmek kolaydır. Dileğin gerçekleşmediğinde de şükret.”

Şemsettin ÖZKAN

11.04.2023 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.