CAN KONAĞINI ARAMADAYSAN CANSIN BİR LOKMA EKMEK ARIYORSAN EKMEKSİN BİR DAMLA SU ARIYORSAN SUSUN ZULMÜN PEŞİNDEYSEN ZALİMSİN AŞKI ARIYORSAN AŞIKSIN GÖNLÜN NEYE KAPILMIŞSA O’SUN SEN

(Toplumsal İlişkiler 1020)

هُوَ الَّـذٖٓي اَنْزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ اٰيَاتٌ مُحْكَمَاتٌ هُنَّ اُمُّ الْكِتَابِ وَاُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌؕ فَاَمَّا الَّذٖينَ فٖي قُلُوبِهِمْ زَيْغٌ فَيَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَٓاءَ الْفِتْنَةِ وَابْتِغَٓاءَ تَأْوٖيلِهٖۚ وَمَا يَعْلَمُ تَأْوٖيلَهُٓ اِلَّا اللّٰهُۘ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يَقُولُونَ اٰمَنَّا بِهٖۙ كُلٌّ مِنْ عِنْدِ رَبِّنَاۚ وَمَا يَذَّكَّرُ اِلَّٓا اُو۬لُوا الْاَلْبَابِ
Sana Kitabı-Kur’an’ı indiren O’dur. Ondan (Kur’an’dan) bir bölümü kitabın anası (temeli ve esası) sayılan muhkem ayetler 
(açık ve kesin emirler)dir. Diğer bir kısmı da müteşabihtir.(Benzer
manalara ve çeşitli yorumlara müsaittir.) Kalplerinde şüphe ve eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve (keyfi) te’villerde bulunmak üzere (açık ve kesin emirleri bırakıp, manası kapalı olan) 
müteşabih ayetlerin peşine düşmektedirler. Halbuki bunların gerçek te’vilini ancak Allah bilir… İlimde derinleşenler (râsihûn) 
ise:“Biz ona inandık, tümü Rabbimizin katındandır” derler. (Ve müteşabih -kapalı- ayetlere ise; Kur’an’ın sarih hükümlerine ve Resulüllah’ın sahih hadislerine uygun yorumlar getirirler.) Zaten temiz akıl sahiplerinden başkası öğüt alıp-düşünmez.” (Al-i imran/7)

Hayatımızı bir bakıma yönelimlerimiz belirliyor” desek, doğru bir tesbit yapmış oluruz. İnsanın ilgisi, alakası, nelerden hoşlandığı, neleri sevdiğini bir bakıma hangi koordinatlarda bulunduğunu da ele veriyor.

Hz. Mevlana der ki; “can konağını aramadaysan cansın. Bir lokma ekmek arıyorsan ekmeksin. Bir damla su arıyorsan susun. Zulmün peşindeysen zalimsin. Aşkı arıyorsan aşıksın. Gönlün neye kapılmışsa O’sun sen! Şu nükteyi biliyorsan işi biliyorsun demektir.” İnsanların adeta aradıklarıyla bir bakıma özdeşleşmelerine dikkatlerimizi çekiyor sanki Hz. Pir. Neyi arıyoruz? Neyin peşindeyiz? Aradığımız kriterler ne? Bütün bunlar bizi ele veriyor biz nasıl bir karakteriz?

Yukarıda geçen ayeti iyi incelersek kalbi bozuk olanlar Kuran ayetlerinden bilhassa müteşabih benzer manalara ve çeşitli yorumlara müsait olanları kafalarına göre saptırarak onlarca muhkem açık ve kesin emirleri anlatan ayetleri es geçmelerine karşın, ilimde derinleşmiş gerçek din alimleri biz o kitabın noktasına virgülüne kadar tam olarak inandık deyip Kur’an’ın açık hükümleri ve Hz. Peygamberin sahih hadislerine uygun yorumlar getirerek gerçeğin peşinde olduklarını anlatırlar. Kimin gönlü neye kapılmışsa o işte.

Şemsettin ÖZKAN

12.04.2023 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

CAN KONAĞINI ARAMADAYSAN CANSIN BİR LOKMA EKMEK ARIYORSAN EKMEKSİN BİR DAMLA SU ARIYORSAN SUSUN ZULMÜN PEŞİNDEYSEN ZALİMSİN AŞKI ARIYORSAN AŞIKSIN GÖNLÜN NEYE KAPILMIŞSA O’SUN SEN” için 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.