HERŞEYE DOĞRU DEMEK AHMAKLIK AMA HERŞEYİN YANLIŞ OLDUĞUNU SÖYLEMEKTE ZORBALIK

(Toplumsal İlişkiler 376)


وَلَا تَسُبُّوا الَّذ۪ينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللّٰهِ فَيَسُبُّوا اللّٰهَ عَدْواً بِغَيْرِ عِلْمٍۜ كَذٰلِكَ زَيَّنَّا لِكُلِّ اُمَّةٍ عَمَلَهُمْ ثُمَّ اِلٰى رَبِّهِمْ مَرْجِعُهُمْ فَيُنَبِّئُهُمْ بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ
Allah’tan başka varlıklara tapanlara, O’nun yerine başkalarına yalvaranlara sövmeyin. Bizzat kendi şahıslarını aşağılamayın. Ayrıca; Onların Allah’tan başka yalvardıkları ve kutsal saydıkları putlarına, önderlerine, ilâhlarına da sövmeyin. Böylece onlar da cahillikle taşkınlık edip Allah’a sövmesinler. Çünkü onlar, doğruyu-yanlışı birbirinden ayırt edemeyen kimselerdir.
İşte biz her topluma, kendi yaptıklarını böyle güzel gösterdik.
 Allah tarafından ortaya konulan yasalar gereğince, insanlar sürekli yaptıkları kötülükleri zamanla doğal ve olağan davranışlar olarak algılamaya, hattâ bir süre sonra onları savunmaya başlarlar. O hâlde, güzel bir imana sahip olmak isteyenlerin güzel davranışlar göstermeleri gerekir. Bunun için de, şu hakîkatin çok iyi idrâk edilmiş olması şarttır: Her insan bir gün ölümü tadacaktır. Sonra hepsi Rab’lerinin huzuruna çıkacak ve o zaman Allah, bütün yaptıklarını onlara haber verecektir.” (Enam/108)

Bazı insanlar görürsünüz siz ne söylerseniz söyleyin her şeyi tasdik edip sizi onaylarlar. Siz de zannedersiniz ki sizin her dediğiniz doğru. Kendinizi allame-i cihan sanırsınız. Halbuki durum hiç de öyle değil.

Bir kere ya bunlar hiçbirşey bilmiyor. Ya sizi hiç ciddiye almıyorlar. Ya da bunlar ahmağın teki. Hz. Mevlana der ki; “herşeye doğru demek ahmaklıktır. Ama herşeyin yanlış olduğunu söylemekte zorbalıktır.”

Hz. Mevlana’nın söylediği sözün ikinci kısmında yer alan herşeye bu sefer yanlış diyenlere, atfen yapıştırdığı ‘zorbalık’ etiketi, üzerinde durulmaya değer bir konudur.

Herşeyin içinde doğru da vardır yanlış da. Hep yanlış yanlış diyerek fikir zorbalığı yapmak insan gibi nezaket sahibi bir varlığa yakışmaz. Medeni ve uygar olmak zorundayız. Seviyeyi düşürmemek gerekir. Yukarıda geçen ayeti bir de bu pencereden değerlendirmek gerekir. Yüce Yaratan bile kendinden başka varlıklara tapanlara ve taptıklarına sövüp de zorbalık yapmayın diyor. O zaman ey insan Allah’ın bile müsade etmediğine ne diye despot kesilip zorbalık yaparsın?

Şemsettin ÖZKAN

15.06.2021 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.