HERKES BİR ŞEYDEN HOŞLANMAZ Kİ KİMİ GİDER DİKENİ KOPARIR KİMİ DE GÜLÜ

(Toplumsal İlişkiler 912)

وَقَدْ خَلَقَكُمْ اَطْوَاراً
Hem de sizi farklı kişiliklerde yaratmış iken.” (Nuh/14)

Beş parmağın beşi bir midir? Beşi de birbirinden farklı. Beş kardeşin beşi de aynı mıdır? Her biri farklı huy, şekil ve tavırlar sergilerler. Hiçbir zaman aynı davranışlar ortaya koymazlar. Birine göre bal olan şey diğerine göre zehir olabilir. Değişik görüş ve fikirlere sahip olabilirler. Bu insanın aşama aşama, evre evre yaratılan doğasında var.

Senaca; “herkes bir şeyden hoşlanmaz ki, kimi gider dikeni koparır, kimi de gülü.” derken insanın bu değişik tavırlar sergilemesine atıfta bulunur. Bu tavırlar neticesinde de kimi insanların iyilik yanının daha ağır basabileceğini, kiminin de kötülüğe meyyal olabileceğini anlatır bize.

Şahsen benim çok hoşuma giden bir davranış şekli var ki, bu örneği her zaman veririm. Sevgili Peygamberimiz ve arkadaşları yolda giderken bir köpek leşine rastlarlar. Herkes çok kötü kokmasından ötürü olsa gerek, burunlarını tutarken, “öf ne pis kokmuş” derken, sevgili Peygamberimiz; “ ama hayvancağızın ne güzel dişleri varmış” buyurması, her şeyde bir güzellik bulması, doğrusu benim çok ama çok ilgimi çekiyor. Herşey bakış açımızda gizli sanki.

Her insan apayrı bir dünyadır. Şu dünyada ancak tezatlarla ilerleyebiliriz.İnsan ancak tezatları tanıdıkça olgunlaşabilir. Siyah ve beyaz, gece ve gündüz, kadın ve erkek, hasılı tüm zıtların ortaya koyduğu ahengi ne zaman yakalayabilirsek, o zaman insan olarak kemale de ermiş olacağız. Bizim hayır bildiğimiz şeylerde şer, şer bildiklerimizde de hayır olabilir. Bu da eşyanın hakikatini tam olarak bilmekle olabilir.

Şemsettin ÖZKAN

24.12.2022 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.