HAYATIMIZA GİREN HERKES DEĞERLİDİR AMA HERKES ÖZEL DEĞİLDİR SAYGI HEPSİNE SEVGİ LAYIK OLANA VERİLİR

(Toplumsal İlişkiler 735)

وَقَضٰى رَبُّكَ اَلَّا تَعْبُدُٓوا اِلَّٓا اِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ اِحْسَاناًؕ اِمَّا يَبْلُغَنَّ عِنْدَكَ الْكِبَرَ اَحَدُهُمَٓا اَوْ كِلَاهُمَا فَلَا تَقُلْ لَهُمَٓا اُفٍّ وَلَا تَنْهَرْهُمَا وَقُلْ لَهُمَا قَوْلاً كَرٖيماً
Rabb’in, yalnızca kendisine kulluk etmenizi ve ana babanıza iyi davranmanızı emrediyor. Onlardan biri yâhut her ikisi sana sığınır da senin yanında ihtiyarlık çağına erişirlerse, onlara karşı son derece saygılı davran, hizmet ve hürmetlerine dikkat et; değil kötü bir söz söylemek, onlara “öf!” bile deme, hele onları sakın azarlama, tam tersine, onlara saygı ve sevgi dolu, gönül alıcı tatlı sözler söyle.” (İsra/23)

Hayatımızda bazı insanlar vardır ki, çok ama çok özeldir. Bazıları da işte hasbel kader öylesine hayatımızın bir köşesinden kenarından kıyısından öylesine yaşamımıza girmişlerdir. Saygı hepsine gösterilirken, sevgi sadece onu hak edene verilir. Erich Fromm der ki; “hayatımıza giren herkes değerlidir ama herkes özel değildir. Saygı hepsine sevgi layık olana verilir.”

Şimdi burada en önemli nokta ne biliyor musunuz insan insana ne kadar ilgi alaka gösteriyorsa değeri ve ölçüsüde o kadar oluyor. Hayatınızda ilgi göstermediğiniz en yakınlarınız bile olsa size bakış açıları o kadar düşük oluyor tabiri caizse eksiye düşüyor. Anne babanızla, eşinizle, çocuklarınızla veya akraba ve arkadaşlarınızla ilişkilerinizde yakın ilgi gösterme, arama hal hatır sorma, bir işini görme ya da ziyaretler sizin onlar tarafından daha çok sevilmenizi sağlıyor. Bir başka ifadeyle siz onları böylelikle sevmiş oluyorsunuz bir bakıma.

Sonuç itibariyle hayatınızda kim varsa kimler girmişse herbiri saygıyı hak ediyor. Ama sevgiye size en çok ilgi gösterenler, sizinle her daim ilgilenenler yaraşıyor.

Şemsettin ÖZKAN

27.06.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.