HAYATA KARŞI İLK KÜSKÜNLÜĞÜMÜZ YANIMIZDA SANDIĞIMIZ KİŞİLERİ KARŞIMIZDA GÖRMEMİZLE BAŞLAR

(Toplumsal İlişkiler 1327)

يَٓا اَيُّهَا الْاِنْسَانُ مَا غَرَّكَ بِرَبِّكَ الْكَرٖيمِۙ
“Ey insan, ‘sonsuz Kerem sahibi’ olan Rabbine karşı seni ne(ler, kimler, hangi nimetler ve yetkiler) aldatıp gururlandırmıştı? 
(Hangi şeytani odaklar ve hangi imkân ve iğvalarla sizi kandırıp Hakk’tan ve hayırdan caydırmıştı?)” (İnfitar/6)

Hayatta en büyük darbeyi en yakınlarımızdan alırız. Çünkü savunma sistemiz düşmanlara karşı geliştirilmiştir, yakın, dost bildiklerimize karşı değildir. Bu yüzden çok güçsüz kalırız bu durumlarda.

          Bu sebeple bize karşı en yakınlarımızdan yapılan bu saldırılara bizler de elbette tepkisiz kalmayacak, birinci olarak bizde derin bir üzüntü ve dargınlık oluşturacaktır. Hiç                     ummadığımız bir yerden gelen bu hasmane tutum ve davranışlar, bizde asla hüsnü kabul görmeyecektir.

         Anton Çehov’un; “hayata karşı ilk küskünlüğümüz yanımızda sandığımız kişileri karşımızda görmemizle başlar” demesi de bu yüzdendir. “Sende mi Bürütüs?” şaşkınlığıdır bir bakıma, bizim bu maruz kaldığımız hainlik. Bizi teselli etmesi gerekenlerin bu yaptığına, bir çeşit fesatlık ya da hasetlik de diyebiliriz.

        Peki bu tip insanlara karşı nasıl bir rota çizilmelidir? En  iyisi Şemsi Tebrizi’nin dediği gibi; “gölgende dinlenen insanlarla değil, gönlünde dinlendiğin insanlarla yola çık”malı. İnsan  en yakın dostu bile olsa, bu basit ayrımı yapabilmeli ki, mutlu olsun. Hayata karşı ilk kırgınlıklarımız, gölgemizde dinlenip, bir katma değer üretmeyen, bize zerrece katkı sunmayan, üstüne üstlük bir de dedikodumuzu yapan, yanımızda sandığımız bu kişileri, karşımızda bize karşı taaruz ederken görmekle olur.

       En iyisi Hz. Pirin kendileriyle yola çıkmak için bize önerdiği tip  gönül ehli insanlarıyla iş tutmaktır. Bunlar size huzur ve mutluluk verirler. Onları görünce, gözünüz gönlünüz açılır. Size bakmaları, gülmeleri, konuşmaları, mizahları, gülümsemeleri hasılı herşeyleri şifadır. Kendinizi güvende hissedersiniz onları görünce.

Şemsettin ÖZKAN

13.02.2024 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.