HAKSIZLIK ETMEKTEN KAÇINMAK TARAF          TUTMAMAK ANLAMINA GELMEZ TARAFSIZLIK AHLAKSIZLIKTIR HAKSIZLIK ETMEKSE               ADALETSİZLİKTİR YANİ ZULÜMDÜR

(Toplumsal İlişkiler 1369)

وَاَنْذِرْهُمْ يَوْمَ الْاٰزِفَةِ اِذِ الْقُلُوبُ لَدَى الْحَنَاجِرِ كَاظِمٖينَؕ مَا لِلظَّالِمٖينَ مِنْ حَمٖيمٍ وَلَا شَفٖيعٍ يُطَاعُؕ
“Onları yaklaşmakta olan güne (ecellerine) karşı uyar ki, o zaman yürekler korkudan gırtlaklara dayanır, dehşet ve endişeyle yutkunur dururlar. (Artık) Zalimler için ne koruyucu bir dost, ne de sözü dinlenir bir şefaatçi bulunacaktır.” (Mü’min/18)

Hocaların hocası rahmetli felsefe hocamız Şaban Teoman Duralı; “haksızlık etmekten kaçınmak, taraf tutmamak anlamına gelmez.Tarafsızlık ahlaksızlıktır,haksızlık etmekse adaletsizliktir yani zulümdür” derken, her mü’min inanan kişinin, haktan yana hukuktan yana, adaletten yana, tavır alması gerektiğinin şart olduğunu anlatır bize.

          İnsanları da değerlendirirken kişinin yaptığı ibadetleri elbette önemli olmasına önemli de, ibadetlerine göre değil, toplumsal ilişkilerinde iyi mi, adalet ölçülerine uyuyor mu, kul hakkına riayet ediyor mu, kısacası ahlaki ve insani davranıyor mu ona bakarak değerlendirmek gerekir. Bunu yapmadığımız sürece hep yanlış hareket ediyoruz anlamına gelir. Bana ne senin ibadetlerinden? Ben de kendi ibadetlerimden sorumluyum. Onun hesabını mutlaka Allah’a bir gün sen de vereceksin, ben de. Sen bana beşeri münasebetlerinde iyi misin kötü müsün asıl ondan haber ver.

          Adam diyor ki, ben bu konuda taraf değilim. Seni hiç ilgilendirmeyen bir mevzu olsa bile diğer iki kişiden biri doğru öbürü yanlış olabilir. Sezai Karakoç karşısındakine önce; “kardeşiz demek yetmez. Habil misin Kabil mi? Onu netleştirmek lazım” diye sorar. Safın ne tarafta evet hepimiz kardeşiz falan diyorsun ya evet kardeşiz ama sen hangi kardeşin yanında yer alıyorsun? Habil’in mi yoksa Kabil’in mi? Şayet Habil’in yanında saf tutuyorsan beri gel sarılalım, sevelim sevilelim, dost olalım. Yok Kabil’in yanında yer alıyorsan sen benim kardeşim falan değilsin der.Peki niye böyle bir yol tutuyor Sezai Karakoç? Halbuki ikiside Hz. Adem Peygamberin çocuğu değil mi? Aşağıdaki ayetleri okuyunca siz de üstada hak vereceksiniz:
“Bununla beraber, eğer beni öldürecek olursan, dileğim odur ki; hem benim günahlarımı, hem de kendi günahlarını yüklenesin de, cehennem halkından olasın! İşte, zâlimlerin cezası budur! O hâlde kardeşim, gel bu zulümden vazgeç!” (Maide/29)
“Ama bütün bu uyarılara rağmen, Kâbil’in gözünü kör eden kıskançlık, ihtirâs ve bencillik duyguları, onu tahrik ederek kardeşini öldürmeye sevk etti ve sonunda onu öldürdü. Böylece, dünya ve âhirette en büyük zarar ve hüsrana  uğrayanlardan oldu!” (Maide/30)

         Üstat Necip Fazıl bu yüzden olsa gerek; “ Kıtmir bir köpekti. Ashab-ı kehfin köpeği. Ama cennete gitti. Kim olduğun kadar kimlerle olduğunda önemli” der. Bu yüzden tarafsızlık diye bir vehme kapılmamak lazım. Herkes safını tutması lazım, Hakk’ın yanında mı olacaksın yoksa batılın yanında mı?

Şemsettin ÖZKAN

26.03.2024 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.