HADİ YARAMI SARMAYA MERHEMİN YOK YALANDAN DA OLSA GÖNÜL ALAMAZ MISIN

(Toplumsal İlişkiler 989)

وَاَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِهِمْؕ لَوْ اَنْفَقْتَ مَا فِي الْاَرْضِ جَمٖيعاً مَٓا اَلَّفْتَ بَيْنَ قُلُوبِهِمْ وَلٰكِنَّ اللّٰهَ اَلَّفَ بَيْنَهُمْؕ اِنَّهُ عَزٖيزٌ حَكٖيمٌ
Ve (Allah), onların kalplerini birleştirmiştir. Sen yeryüzünde bulunan her şeyi verseydin, yine onların gönüllerini birleştiremezdin, fakat Allah onların aralarını bulup kaynaştırdı. Çünkü O, mutlak galiptir, hikmet sahibidir.” (Enfal/63)

İnsanoğlu hep maval okur durur; “şundan oldu, bundan oldu” diye. Yahu kardeşim sen hiç kendin olamadın mı? Bir gün de dürüst ol! Hatanı kabul et, kendinle bir yüzleş, kendinden başkalarının yanlışlarını görmeyi bırak da kendine bir gel hele.

Hz. Mevlana der ki; “hadi yaramı sarmaya merhemin yok, yalandan da olsa gönül alamaz mısın?” Sahiden insanlar gönül almayı bilmiyorlar. Habire bahaneler üretip, dostunun yaralarını sarma konusunda bir çabası olmadığı gibi, gönül almayı da bir türlü beceremiyor.

Gönül almak öyle her babayiğidin harcı değildir. Gönül almak yaygın kullanılan bir deyimdir. Üzülen ve kalbi kırılan bir kişiyi sevindirmek, mutlu etmek manasında kullanılır.
“Yarım elma gönül alma” atasözünde de, birini hoşnut etmek için yapılan şeylerde niyetin önemli olduğu anlatılır. Buna göre, alınan hediyenin ne kadar pahalı olduğu mühim değildir. Birini hatırlamak ve onu düşünmek her şeyden daha önemlidir. Elmanın yarısı bile birisini mutlu etmek için yeterli olabilir. ”Zeytin dalı uzatmak” da aynı anlama gelen ve yaygın kullanı-

lan sözlerimizden biri. Bu sözle hatalarını düzeltmek isteyen insanların sarf ettiği çabaların takdir edilmesi ve desteklenmesi gerektiği anlatılır.

Hz. Mevlana; sanırım “gönül almayı bilmeyene ömür emanet edilmez” derken evlenmek isteyen gençlere bu güzel tavsiyeyi yapar. Öyle değil midir dostlar, bir teselliyi bile birbirine çok gören eşler hayatın inişli çıkışlı yokuşlarına nasıl tırmanıp inecekler?

Şemsettin ÖZKAN

11.03.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.