AŞK ALTIN DEĞİLDİR SAKLANMAZ AŞKIN BÜTÜN SIRLARI MEYDANDADIR

(Toplumsal İlişkiler 990)

وَمِنَ النَّاسِ مَنْ يَتَّخِذُ مِنْ دُونِ اللّٰهِ اَنْدَاداً يُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللّٰهِؕ وَالَّذٖينَ اٰمَنُٓوا اَشَدُّ حُباًّ لِلّٰهِؕ وَلَوْ يَرَى الَّذٖينَ ظَلَمُٓوا اِذْ يَرَوْنَ الْعَذَابَۙ اَنَّ الْقُوَّةَ لِلّٰهِ جَمٖيعاًۙ وَاَنَّ اللّٰهَ شَدٖيدُ الْعَذَابِ
“(Buna rağmen) İnsanlar içinde, Allah’tan başkasını (O’na) ’eş ve ortak’ tutanlar (ve bazı kulları tanrı gibi kutsayanlar) vardır ki, onlar (bunları), Allah’ı sever gibi sevmektedirler. (Halbuki) İman edenlerin ise Allah’a olan sevgileri (herkesten ve her şeyden) 
daha kuvvetli ve şiddetlidir. (Başkalarına Allah’tan daha çok sevgi ve saygı göstermekle) O zulmedenler (insanları Allah’tan üstün gören ve İlahi kanunların uygulanmasını engelleyen zalimler), azaba uğrayacakları zaman, muhakkak bütün kuvvetin tümüyle Allah’ın olduğunu ve Allah’ın vereceği azabın gerçekten şiddetli olduğunu bir bilselerdi (ve düşünüp anlasalardı)…” (Bakara/165)

Hz. Mevlana’nın; “aşk altın değildir saklanmaz. Aşkın bütün sırları meydandadır”sözünden bazı değerli şeyler saklansa da aşk gibi paha biçilemeyecek daha değerli şeylerin ise asla saklanamayacağını anlıyoruz. Neden acaba?

Somut şeyler nedense insanı cezbeder. İnsan hemen eldeki verilere göre bir değer atfeder. Bu yönüyle insanoğlu şekilci, putpereset bir kimliğe bürünür. Bu yüzden altın,gümüş, para, makam, mal, fiziki güzellikler (ruhsal güzellikler değil) ne hikmetse gören gözlerde kıymeti artar da artar. Değeri gözde artan şeyler hep saklanmak ister. Gözlerden ırak tepe tepe insan onları kullanmayı kendine şiar edinir. Bu insanın açgözlü yanını temsil eder.

Lakin aşk gibi soyut değerler tabiatı gereği gizlenmiş olsa da her an ortaya kalbin okyanusunda gelgitler olduğundan suları dalgalar şeklinde kıyıları döver durur. Aşk yanıltmaz, aldatmaz insanı. Ama saklanan o altınlar her ne kadar somut şeyler olsa da hep aldatırlar, aldatırlar.

Aşk yiğidin malı gibi her zaman meydandadır. Sır olup sırra kadem basmaz. Altınlar, mallar öyle değil işte. Aşktan zerre kadar şüphe duymam, ama saklananlardan duyarım. Aşk harbidir, dobura dobura konuşur, sessiz olsa bile yine konuşur. Saklananlar sinsidir, oyun, üçkağıtçılık, sahtekarlık ne ararsan hepsi onlarda vardır. Ne mutlu iman edenlerin Allah’a olan aşkına erenlere.

Şemsettin ÖZKAN

12.03.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.