BEŞ PARMAĞIN BEŞİ BİR DEĞİL LAKİN SIKINCA YUMRUK OLUYOR

(Toplumsal İlişkiler 988)

وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّٰهِ جَمٖيعاً وَلَا تَفَرَّقُواࣕ وَاذْكُرُوا نِعْمَتَ اللّٰهِ عَلَيْكُمْ اِذْ كُنْتُمْ اَعْدَٓاءً فَاَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَاَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهٖٓ اِخْوَاناًۚ وَكُنْتُمْ عَلٰى شَفَا حُفْرَةٍ مِنَ النَّارِ فَاَنْقَذَكُمْ مِنْهَاؕ كَذٰلِكَ يُبَيِّنُ اللّٰهُ لَكُمْ اٰيَاتِهٖ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ
Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O’nun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de O sizi oradan kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz.” (Al-i imran/103)

Hani çok kullanılan bir söz var; “beş parmağın beşi bir olmaz” diye. Lakin o parmaklar sıkılınca bir yumruk oluyor işte.

Milletçe zor günlerden geçtiğimiz şu deprem günleri bize bir olmanın, tek yürek olmanın ne kadar önemli olduğunu hatırlattı. Gördüğüm herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor. Çok güzel şeyler bunlar kenetlenmek, dayanışma ve yardımlaşmayla hareket etmek.

Atalarımız ne güzel demişler “bir elin nesi var iki elin sesi var” diye. Birlik olmak diri olmak demektir. Birlikte hareket edenleri düşmanları kolay kolay yıkamaz. Vahşi doğa belgesellerini seyretmişseniz, bufalolara saldırmaya çalışan aslanları bufalolar, hep birlikte hareket ederek nasıl püskürttüklerini sanırım görmüşsünüzdür. Hep birlikte tam bir dayanışma ve yardımlaşma sergileyerek bu işin üstesinden geliyorlar.

Yıkıcı depremlerin en şiddetlisini yaşadığımız şu günlerde de bu birliğe, tek yumruk olmaya milletçe çok ama çok ihtiyacımız var. Bırakınız çekişmeyi, ayrışmayı, gelin canlar bir olalım. Sevelim, sevilelim bu dünya kimseye kalmaz.

Şemsettin ÖZKAN

10.03.2023 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

BEŞ PARMAĞIN BEŞİ BİR DEĞİL LAKİN SIKINCA YUMRUK OLUYOR” için 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.