GÜZEL DÜŞÜN GÜZEL YAŞA ÇÜNKÜ…

Think beautiful live beautiful because …

          (Toplumsal İlişkiler 37)

Uludağ, BURSA

فَاصْبِرْ اِنَّ وَعْدَ اللّٰهِ حَقٌّ وَلَا يَسْتَخِفَّنَّكَ الَّذ۪ينَ لَا يُوقِنُونَ 
“O halde sıkıntılara göğüs ger: Allah’ın [Kıyamet Günü ile ilgili] vaadi kesinlikle doğrudur. Öyleyse, tam bir iç tatminine ulaşamayanların senin zihnine şüphe tohumları ekmelerine izin verme!” (Rum/60)

“So have patience (O Muhammad)! Allah’s promise is the very truth, and let not those who have no certainty make thee impatient.”

           Sevmek, gönül, almak, düşeni kaldırmak, ağlayanı güldürmek, güzel düşünmek, konuşmak ve içten davranmak hep bedava biliyorsunuz değil mi, değerli dostlar! Her gününüz güzel geçmeyebilir ama her gününüzün içinde bir güzelliğin mutlaka olduğunun da eminim farkındasınızdır. Hapishane parmaklıklarından dışarı bakan iki kişiden biri; yerdeki çamuru görürken, diğeri gökteki yıldızları görür. Ne olur biz de gökteki yıldızları görenlerden olsaydık?

           Bilinçaltı zihnimizi yönlendirebilme yeteneğimizi olumlu yönde kullanabiliyorsak doğru yer ve zamanda bulunuyoruz demektir. Yani olumlu düşünmenin etki alanına girmiş pozitif bir insanız demektir.  

        Dünyanın en iyi pozitif mekânlarından biri olan Konya’da dünyaya gelip, yaşadığım için Allah’a şükrediyorum. Çünkü Mevlana’nın diyarında iskân ediyorum. O benim terapistim aynı zamanda. Sevginin merkezindeyim. İslam’ı çok güzel yorumladığını düşünüyorum.  

         Olumlu gruplara, çevremizdeki pozitif insanlara dua, yardım, paylaşma, selamlaşma, hediyeleşme, saygı ve sevgilerimizle manevi, olumlu pozitif enerji sağlamak şart. Unutmayalım ki maddede zıtlıklar birleşirken, ruhlarda ise benzerlikler yakınlaşır. Maddenin pozitif yükü negatif yükünü çeker, aynı yükler birbirini iter. Oysa ruhsal pozitif enerjiler, ruhsal negatif enerjiyi iter. Ruhsal olarak benzeşemezsek ya birbirimizden uzaklaşacak ya da dönüşerek birbirimizi kopyalayacağız.

         Sevgili peygamberimiz “Kişi kardeşi için hayırla dua ettiğinde, görevli bir meleğin; “âmin, kardeşin için istediğinin bir misli de sana verilsin” dediğini bildirir. İyilik öyle bir şey ki, kaynağından sürekli beslenen bir ışık gibi yansıdıkça şiddetlenir, ruhsal olduğu için bölünse bile azalmaz, bölünmesi demek çoğalması demektir. İşte bu yansıma ve kopyalamayı peygamberimizin hadisinde geçen melekler temsil ediyor. Eğer unutur da bir gün negatif enerji yayarsanız örneğin lanet ederseniz, beddua ederseniz, sistemi olumsuz yönde kullandığınız için lanetinizin ilk düşmanının kendiniz olması muhtemeldir.

          Bakış açılarımızı olumlu yönde kullanmalıyız. Sevgili peygamberimiz ve arkadaşları bir gün yolda giderken bir köpek ölüsüne rastlarlar. Herkes burnunu tutarak “öf ne pis kokuyor!” derken peygamberimiz : “Ama hayvancağızın ne güzel dişleri varmış” diyerek olumlu enerji yayar.

         Nübüvvetinin onuncu yılında Rasûlullah (sav), amcası Ebu Talip ile çok kıymetli eşini kaybedince bu durumu fırsat bilen müşrikler düşmanlıklarını daha da artırdılar. Bunun üzerine, Allah’ın elçisi Taife gitmeye karar verdi. Ancak Taifliler Peygamberimize eziyet ettiler. Bir grup sahabe Peygamberimize gelerek onlar hakkında beddua etmesini istediler. Peygamberimiz ise onlar hakkında Allah’tan hidayet istemiştir. O, başına gelen birçok sıkıntıdan dolayı dünyasını karartmamış, aksine sıkıntılara sabırla göğüs germiştir. Hayrın da şerrin de Allah’tan geldiğine inanan Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: Ben müminin işine hayret ederim; çünkü onun her işi hayırdır. Bu durum, müminden başka hiç kimse için böyle değildir. Şayet ona sevinç verici bir şey isabet ederse şükreder; bu kendi lehine bir hayır olur. Eğer ona zarar verecek bir durum isabet ederse sabreder; bu da onun lehine bir hayır olur. (Müslim, Zühd, 64)

           Sonuç itibariyle olumsuz düşüncelerden ne köy olur ne kasaba? Çakıl taşlarını kemale erdiren suyun okşayışlarıdır, çekiç darbeleri değil! Sabırla olumlu düşüncelerde kalmaya devam etmeliyiz. Sahi Hz. Mevlana’nın şu sözüne katılıyor musunuz dostlar?

“- Güzel düşün güzel yaşa! Çünkü düşüncen konuşmana, konuşman hareketine, hareketin de kaderine yansır.”

        Think beautiful live beautiful. Because your thoughts are reflected in your speech. Your speeches are also reflected in your movements. Your actions are reflected in your destiny.

Şemsettin ÖZKAN

  17.04.2020 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.go.tr

2-kuranmeali.com

3-www.sonpeygamber.info

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.