GÜL İSE KAÇMA DİKENDEN AY İSE KAÇMA GECEDEN AŞK İSE SAKLANMA KENDİNDEN

(Toplumsal İlişkiler 848)

اَلَّذٖينَ اِذَا ذُكِرَ اللّٰهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَالصَّابِرٖينَ عَلٰى مَٓا اَصَابَهُمْ وَالْمُقٖيمِي الصَّلٰوةِۙ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنْفِقُونَ
“Onlar, Allah’ın adı anıldığı zaman yürekleri titreyen, Allah yolunda ortaya koydukları mücâdelede başlarına gelebilecek her şeye sabırla göğüs geren, namazı dosdoğru kılan ve kendilerine verdiğimiz nîmetlerdenbir kısmını Allah yolunda yoksullara harcayan kimselerdir.” (Hac/35)

Hz. Mevlana ne güzel söylemiş; “gül ise kaçma dikenden, ay ise kaçma geceden. Aşk ise saklanma kendinden.” Öyle değil mi dostlar gülü seversen dikenine de katlanacaksın. Ben gülü seviyorum ama dikenini değil. Yok öyle yağma. Her şey içinde zıddını da barındırır. Bu alemde ilerlemenin yolu da zıtlıklara katlanmaktır.

Gönlü geniş ruhu gezginler bu alemde ancak tezatlarla ilerlenebileceğini söyler. İnsan-ı kamil mertebesine ulaşmanın yolunun ancak tezatları kucaklayabildiğimiz ölçüde olacağı kanısındadırlar.

Hani derler ya “cahil kişi gülü görmez, gider gülün dikenine takılır.” Adamın niyeti kötü, illa diken diyor başka bir şey demiyor. Yahu dikenlerin arasında gül var gül.

Her insanın gülü var, dikeni var. Gülünü göreceksin ve oradan seveceksin onu. Erkek sevdiği kadını üzmekten sakınmalıdır. Zira gül hırpalanmaz sevilir ve koklanır.

Ay ve gece. Ay olsun, lakin gece olmasın demek olacak şey mi? Gecelerde ay değil, sen tutulacaksın. Ayı görmek için ay tutulsa bile, gecelereden kaçmayacaksın. Çünkü ay ancak gecelerde ortaya çıkar. Berkay Öztürk “Gecesiz Ay” şiirinde şöyle der:

Geceyi bekleyen bir Ay,
Gece’siz Ay olur mu ?
Ay geceye muhtaç
Gece olmadan Ay parlar mı ?

Leylayı bekleyen bir Mecnun
Mecnunsuz Leyla’sız aşk olur mu ?
Hangi kitap kabul eder bunu
Leyla olmadan Mecnun olurmu ?

Peki ya ben sensiz ben olurmu ?

Ya kendimizden saklanmak nasıl bir şey? Aşk kapıda ise. Hz. Pir’in “aşk ise saklanma kendinden” dediği şey. Hele hele bir de Fuzuli’nin “aşk imiş her ne var âlemde/ ilim bir kıyl u kâl imiş ancak” yani “dünyada ne varsa aşktan ibaretmiş, ilim bir dedikodudan ibaretmiş” noktasına gelmişseniz Mevlana hazretlerine kulak verip kendinizden de artık saklanamazsınız.

Şemsettin ÖZKAN

21.10.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.