ŞU KISACIK ÖMRÜNDE SEVGİDEN BAŞKA HİÇ BİR ŞEY PLANLAMA

(Toplumsal İlişkiler 849)

وَمِنَ النَّاسِ مَنْ يَتَّخِذُ مِنْ دُونِ اللّٰهِ اَنْدَاداً يُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللّٰهِؕ وَالَّذٖينَ اٰمَنُٓوا اَشَدُّ حُباًّ لِلّٰهِؕ وَلَوْ يَرَى الَّذٖينَ ظَلَمُٓوا اِذْ يَرَوْنَ الْعَذَابَۙ اَنَّ الْقُوَّةَ لِلّٰهِ جَمٖيعاًۙ وَاَنَّ اللّٰهَ شَدٖيدُ الْعَذَابِ
İnsanlar arasında, Allah’ı bırakıp, insanları ilahlaştırarak Allah’a ortak koşanlar vardır. İnsanlar onları Allah’ı severcesine sever. Sadece Mümin olanların Allah’a sevgisi daha güçlüdür. Zulmedenler azaba uğrayacakları zaman, bütün gücün Allah’ın olduğunu, Allah’ın azabının insanların azabından daha şiddetli olduğunu keşke bilselerdi!” (Bakara/165)

Hz. Mevlana; “şu kısacık ömründe sevgiden başka hiç bir şey planlama!” derken tıpkı Fuzuli’nin “aşk imiş her ne var âlemde/ ilim bir kıyl u kâl imiş ancak” yani “dünyada ne varsa aşktan ibaretmiş, ilim bir dedikodudan ibaretmiş” noktasında örtüşürler. İkisi de bu dünyada yatırım yapılması gereken tek şeyin sevgi olduğu konusunda hemfikirdirler.

Demek istenen o ki, hayat çok kısa, sev sevebildiğin kadar. Şu yarım nefeslik kısacık ömrümüzde sevgiden daha güzel bir şey var mı? Hala bu kavgalar, kinler, nefretler de neyin nesi böyle? Sevmek çok mu zor?

Okuyarak öğreneceksin, ama severek anlayacaksın” derken Hz. Şems, karşımızdakini anlamanın yolunun ona değer vermek, kadr-ü kıymetini bilmek yani sevmek olduğunun ısrarla altını çizer. Sevgi her şeyin ilacıdır. Canlılar aleminde yaratılan en önemli şey sevgidir. Sevgi yoksa insan da yoktur. İnsan ancak sevgi libasıyla giyiniktir. Yoksa çırılçıplaktır, vay haline vay! Kürdi makamında bestelenen erkan Şölen’e ait bir eserde sevgi yoksulluğu yerden yere vurulur:

Sevda nedir bilmiyenin vay halına vay vay
Akan yaşım silmiyenin vay halına vay vay
Vay halına vay
Benzi soluk gülmiyenin vay halına vay vay
Karlar yağar dağlarına vay halına vay vay
Vay halına vay

Bulup yâri almıyanın vay halına vay vay
Bağda gülü kalmıyanın vay halına vay vay
Vay halına vay

Yâr aşkına çalmıyanın vay halına vay vay
Karlar yağar dağlarına vay halına vay vay
Vay halına vay
Vay benim halıma vay
Vay halıma vay
Vay halına vay
Vay halıma vay.

Şemsettin ÖZKAN

22.10.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-repertukul.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.