GÖNÜLDE FERAHLIĞIN NAKŞI İMAN İLEDİR İMAN ZAYIFLIĞI YEİS VE ÜMİTSİZLİKLE OLUR

(Toplumsal İlişkiler 1044)

وَجَاوَزْنَا بِبَنٖٓي اِسْرَٓائٖلَ الْبَحْرَ فَاَتْبَعَهُمْ فِرْعَوْنُ وَجُنُودُهُ بَغْياً وَعَدْواًؕ حَتّٰٓى اِذَٓا اَدْرَكَهُ الْغَرَقُۙ قَالَ اٰمَنْتُ اَنَّهُ لَٓا اِلٰهَ اِلَّا الَّـذٖٓي اٰمَنَتْ بِهٖ بَنُٓوا اِسْرَٓائٖلَ وَاَنَا۬ مِنَ الْمُسْلِمٖينَ
Ve bir gece Mûsâ, emrimiz uyarınca halkını Mısır’dan çıkarıp Filistin’e doğru yol almaya başladı. Durumu haber alan Firavun, derhal peşlerine düşerek Kızıldeniz kıyılarında onlara yetişti. Müminler denizle düşman arasında sıkışıp kalmışlardı. Bunun üzerine, Kızıldeniz’i ortadan ikiye yardık ve İsrail Oğulları’nı denizden karşıya geçirdik. Fakat öfkeden çılgına dönen Firavun ve askerleri, kin ve nefretle peşlerinden gittiler. İsrail Oğulları karşıya geçer geçmez, deniz tekrar kapanmaya başladı. Dev dalgalar altında kalan Firavun, artık boğulacağını anlayınca, Şimdi iman ediyorum, İsrail Oğulları’nın inandığı bir tek İlâhtan başka ilâh olmadığına! Ben de artık yalnızca Allah’a boyun eğenlerdenim!” dedi.” (Yunus/90)

İman bir kalp işi, tasavvuftaki anlamıyla tam bir aşk işi. Öyle akılla falan olabilecek bir hal değil.” İman ettim” işte o kadar. Kalbin tam bir güven ve mutmain olma eylemi. Şeksiz, şüphesiz, özgürce boyun eğişidir Yaratan’a iman.

İmanın geçerli olabilmesi için ümitsizlik ve yeis, şüphe içinde olmaması lazım. Tıpkı yukarıda ayette anlatılan Firavun’un iman edişi gibi. Denizde boğuluyor, cehennemdeki makamı artık kendisine gösterilmiş, ölüyor bu dünyadan göçmek üzere iman ettiğini beyan ediyor. Geçersiz. Nedenini bir sonraki ayet veriyor:

“Fakat Allah ona, “Şimdi mi aklın başına geldi?” dedi, “Gözlerden perdenin kaldırıldığı, imandan başka bir seçeneğin kalmadığı bir zamanda mı? Oysa şu ana kadar emirlerime başkaldırmış ve hayatın boyunca bozgunculuk peşinde koşmuştun! Bu yüzden, son nefeste ettiğin bu iman, sana hiçbir yarar sağlamayacaktır!

Hz. Mevlana mutluluğa erişmenin tek yolunun iman olduğunu söylerken iman etmeyenlerin iman zayıflığının işaretinin yeis ve ümitsizliğe kapılmak olarak gösterir: “Gönülde ferahlığın nakşı iman iledir. İman zayıflığı yeis ve ümitsizlikle olur.”

Şemsettin ÖZKAN

06.05.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.