ONSEKİZ BİN ALEM İKİ KISIMDAN FAZLA DEĞİLDİR ONUN YARISI MUTLAK MADEN VE YARISI RUH SAHİBİDİR VE HABERDARDIR HABERDARLIK İSE YA PEYGAMBER VEYA PEYGAMBERE TABİ OLANLAR İÇİNDİR

(Toplumsal İlişkiler 1043)

وَمَا جَعَلْنَٓا اَصْحَابَ النَّارِ اِلَّا مَلٰٓئِكَةًࣕ وَمَا جَعَلْنَا عِدَّتَهُمْ اِلَّا فِتْنَةً لِلَّذٖينَ كَـفَرُواۙ لِيَسْتَيْقِنَ الَّذٖينَ اُو۫تُوا الْكِتَابَ وَيَزْدَادَ الَّذٖينَ اٰمَنُٓوا اٖيمَاناً وَلَا يَرْتَابَ الَّذٖينَ اُو۫تُوا الْكِتَابَ وَالْمُؤْمِنُونَۙ وَلِيَقُولَ الَّذٖينَ فٖي قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ وَالْكَافِرُونَ مَاذَٓا اَرَادَ اللّٰهُ بِهٰذَا مَثَلاًؕ كَذٰلِكَ يُضِلُّ اللّٰهُ مَنْ يَشَٓاءُ وَيَـهْدٖي مَنْ يَشَٓاءُؕ وَمَا يَعْلَمُ جُنُودَ رَبِّكَ اِلَّا هُوَؕ وَمَا هِيَ اِلَّا ذِ كْرٰى لِلْبَشَرِࣖ
Biz, cehennemin görevlilerini ancak meleklerden kıldık. Onların sayısını inkâr edenler için bir imtihan vesilesi yaptık ki kendilerine kitap verilenler kesin olarak bilsinler, iman edenlerin imanı artsın, kendilerine kitap verilenler ve mü’minler şüpheye düşmesin, kalplerinde bir hastalık bulunanlar ile kâfirler, “Allah, örnek olarak bununla neyi anlatmak istedi” desinler. İşte böyle. Allah, dilediğini saptırır, dilediğini doğru yola iletir. Rabbinin ordularını ancak kendisi bilir. Bu, insanlar için ancak bir uyarıdır.” (Müddessir/31)

Önce şunu iyi anlamak lazım, rakamsal ifadeler bizim anladığımız somut 1000, 18.000 gibi rakamlar değil. Kesretten kinaye ifadeler. 18.000 âlem denilince bilinmeyen, birbirinden haberi bile olmayan varlıkların olduğu dünyalardan söz etmiş oluyoruz.

Hz. Mevlana der ki; “onsekiz bin âlem iki kısımdan fazla değildir. Onun yarısı mutlak maden ve yarısı ruh sahibidir ve haberdardır. Haberdarlık ise ya Peygamber veya Peygambere tabi olanlar içindir.” Âlem deyince evrenin genişliği kasdedildiği gibi, her bir insanın, cinin, meleğin, bitkinin vb. Yaratılmış her şeyin kendi içinde bir dünya, felek ya da âlem olduğu da vurgulanmış olur.

Bizim bilmediğimiz ya da bizim gibi bu dünyalardan haberi olmayan niceleri var. Bunlardan haberi olanlar ancak Peygamberlerin bildirdiği kadarını bilirler. Evren çok ama çok geniş. Bu Rabbimizin ne kadar yüce olduğunun göstergesi.

1929 yılında Amerikalı bilim adamı Edwin Hubble evrenin sürekli olarak genişlediğini ispatlamıştır. Kuran-ı Kerimde  Zariyat suresinin 47.ayetinde de;”göğü kudretimizle biz kurduk ve biz onu genişletmekteyiz.” buyurulmaktadır.

Şemsettin ÖZKAN

05.05.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.