GÖNÜL KIRMAK GÖNÜLSÜZ İNSANLARIN İŞİDİR

(Toplumsal İlişkiler 635)

وَاَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِهِمْؕ لَوْ اَنْفَقْتَ مَا فِي الْاَرْضِ جَمٖيعاً مَٓا اَلَّفْتَ بَيْنَ قُلُوبِهِمْ وَلٰكِنَّ اللّٰهَ اَلَّفَ بَيْنَهُمْؕ اِنَّهُ عَزٖيزٌ حَكٖيمٌ
Ve (bak) onların (Hakk çağrıya uyanların) kalplerini uzlaştırıp birbirine bağladı. Şayet Sen, yeryüzündekilerin tümünü harcasaydın bile, onların kalplerini kaynaştıramazdın. Ama Allah, aralarını bulup onları uzlaştırdı. Çünkü O, Üstün ve Güçlü olandır, Hüküm ve Hikmet sahibidir.” (Enfal/63)

Çok üzmek, kırmak veya kaba söz ve davranışlarlarla birini üzmek anlamına gelen gönül kırmak asla tasvip edilemeyecek hoş olmayan davranışların belki de başında gelir desek yanlış olmaz. Zira sevgili Peygamberimizin “gönül kırmak Kabe’yi yetmiş kere yıkmaktan daha büyük günahtır” hadisini bilmem hatırlatmama gerek var mı?

Evet kalp kırmak çok büyük günah ama, gönül yapmak da bir o kadar büyük sevaptır. Bu yüzden insan gönül ehli olmaya azami gayret sarfetmelidir.

Burada ilginç bir durum var. Derler ki; “insan hiç sevdiğine kırılır mı? Evet insan hem de en çok sevdiğine kırılıyor maalesef. Çünkü büyük bir beklenti içinde yakınlarının hiç ama hiç hata yapmayacağını zannediyor. Ama durum hiç de öyle değil.

Hz. Mevlana der ki; “gönül kırmak gönülsüz insanların işidir.” Kaba saba insandan insanın gönlünü okşayan bir söz ve davranış beklemek abesle iştigaldir.

İnsan odun değil ki, kırıldığı zaman ses çıkarsın. Anlayamıyoruz bazen sevdiklerimizi, bize en yakınlarda olanları kırdığımızı. Öylesine sessizce kırılıveriyorlar işte. İki kelime yetiyor seven bir kalbi kırıp dökmeye. Sonra roman yazsak nafile.

Şemsettin ÖZKAN

17.03.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.