ALLAH’IN VERDİĞİ DE VERMEDİĞİ DE İMTİHANDIR

(Toplumsal İlişkiler 634)

اَلَّذٖي خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَيٰوةَ لِيَبْلُوَكُمْ اَيُّـكُمْ اَحْسَنُ عَمَلاًؕ وَهُوَ الْعَزٖيزُ الْغَفُورُۙ
O Allah ki, hanginiz daha güzel işler yapacak diye sizi imtihân etmek için ölümü ve her iki âlemde hayatı yaratmıştır.Gerçekten 
O, sınırsız izzet ve kudret sahibidir, bununla birlikte, çok ama çok merhametlidir.” (Mülk/2)

Hayat dediğimiz şey nedir ki dostlar? Ne derseniz deyin bir imtihan, sınav değil midir? Hz. Mevlana’nın o güzel ifadesiyle; “Allah’ın verdiği de vermediği de imtihandır.”

İster beğenin ister beğenmeyin herşey ama her şey birer imtihan vesilesidir. Güzellikte çirkinlikte, fakirlik de zenginlikte bir sınavdır insanoğlu için. Ölüm de diriliş de. Hasılı aklınıza hayalinize ne geliyorsa her şey birer imtihandır.

Biri Hz. Ali efendimize sorar; “başımıza gelenler imtihan mı ceza mıdır?” diye. Şöyle cevap verir: “Eğer bizi Allah’a yaklaştırıyorsa imtihandır, uzaklaştırıyorsa cezadır.” Algılarla hayatına yön çizenler bu sözü iyi etüt etmelidir. Yani veren de Allah, alan da Allah, noktasına gelmedikten sonra, Hz. Ali efendimizin verdiği cevapla karşılaşacaksın. Herhalükarda Rabbinin sınavında olduğun noktaya gelmek zorundayız bir Müslüman olarak. Yoksa yüce Yaratan’dan uzaklaşmış pozisyonuna düşeriz ki bunun vahim sonuçlarına katlanmak mecburiyetindeyiz.

Derdini sev arkadaşım! Allah’ın sana bir ikramıdır. Sakın of bile deme! Yüce Yaradan’ın imtihanıdır. Onun lütfu da hoştur, kahrı da hoştur. Verirse de vermezse de O’ndan gelen her şeye eyvallah demek boynumuza borçtur.

İmtihan içinde imtihan vardır. Derlenip toparlanmalı ki insan, küçük bir imtihana kendini satmamalı. Bazen Allah iki kez sınav yapar, demek ki, birincisinden kaldın ki, ikinci sınava tabi tutuluyorsun.

Bestesi: Sâdi Hoşses Güftesi: Karacaoğlan’a ait, Mahur makamındaki bir şarkıda şöyle deniyor:

Hicranı açmıştır sînede yara

Zavallı gönlümün neş’esi kara

Talihin zulmeti yol vermez yâra

Bahtım kara, gül kara, sümbül kara

Sabret gönül birgün olur bu hasret biter

Çekilen acılar canım gün olur geçer

Bir gül için bülbül giymiş karalar

Sînem üzre göz göz olmuş yaralar

Bu dert beni iflah etmez paralar

Benim derdim dermanın bilen yok

Sabret gönül birgün olur bu hasret biter

Çekilen acılar canım gün olur geçer

Şemsettin ÖZKAN

16.03.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com 4-sarkilarnotalar.blogspot.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.