GECENİN SIRRINA MUTLU UYUYANLAR DEĞİL MUTSUZ UYANIKLAR VAKIF OLUR

(Toplumsal İlişkiler 555)


وَلَقَدْ اَوْحَيْنَٓا اِلٰى مُوسٰٓى اَنْ اَسْرِ بِعِبَادٖي فَاضْرِبْ لَهُمْ طَرٖيقاً فِي الْبَحْرِ يَبَساًۚ لَا تَخَافُ دَرَكاً وَلَا تَخْشٰى
“Sihirbazların şehit olmalarından sonra, bütün İsrail Oğulları Mûsâ’ya iman etti. Firavunun baskı ve işkenceleri altında geçen uzun bir mücâdele döneminin ardından, Mûsâ’ya şöyle vahyettik: “Gerek İsrail Oğulları’ndan, gerek Mısırlılardan, ayetlerime iman eden kullarımla birlikte Filistin’e gitmek üzere Mısır’dan gizlice bir gece yola çıkın ve Kızıldeniz’e kadar yürüyün. Sahile vardığınızda, karşı kıyıya geçmek için onlara asân ile denizde kuru bir yol aç. 
Firavun size yetişip hepinizi kılıçtan geçirecek diye korkma, 
denizde boğuluruz diye de hiç endişe etme!” (Taha/77)

2018’in 10 Aralığında gece Mevlana törenleri etkinliğinde Mevlana Kültür Merkezi’nde Nazan Bekiroğlu’nun şu sözünü not düşmüşüm; “gecenin sırrına mutlu uyuyanlar değil, mutsuz uyanıklar vakıf olur.”

Gece öyle sıradan bir zaman dilimi değil değerli dostlar!

Geceler ah o geceler; sevgilinin endamını daha güzel, düşmanı daha kuvvetli, dertleri daha büyük ve mutluluklarımızı da daha küçük gösteren geceler. Karanlığı daha koyu gösterip, yıldız- ları parıl parıl parlatan geceler. Ah geceler ah geceler, karartmışsınız gözlerinizi yine, belli ki hırpalayacaksınız gönlümü iyicene… Geceye seslenir Hz. Şems de;

Uzan uzanabildiğin kadar ey gece! Şimdi dolunay uykudadır.”

Gece sır kapılarını yüreklerinde acı barındıranlara açıyor. Bu yüzden olsa gerek gecenin sırlarına vakıf olanlar mutlu uyuyanlar değil, mutsuz uyanıklar erişebiliyor.Geceler uykudan çok uyanıklık içeriyor. Sevgili Peygamberimize mutlaka yapması emredilen teheccüt (gece) namazı, yukarıda geçen ayette Hz. Musa’nın geceleyin İsrailoğullarını denizi yarıp geçirme operasyonu, Hz. Lut’un gecenin bir kesitinde kendisine inananlarla bulunduğu şehri terketmesi eylemleri, gecenin hiç de pasif bir uyku dilimi olmadığını, tam tersine aktif ve eylem yüklü olduğunu gösteriyor.

Şemsettin ÖZKAN

24.12.2021 KONYAALTI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.