EZELİ SIRLARI NE SEN BİLİRSİN NE DE BEN BU MUAMMAYI NE SEN OKUYABİLİRSİN NE DE BEN

(Toplumsal İlişkiler 1063)

فَوَجَدَا عَبْداً مِنْ عِبَادِنَٓا اٰتَيْنَاهُ رَحْمَةً مِنْ عِنْدِنَا وَعَلَّمْنَاهُ مِنْ لَدُنَّا عِلْماً
Ve o kayanın yanı başında, Peygamber olan Hızır adında bir kulumuzla karşılaştılar ki, Biz ona katımızdan engin bir lütuf ve rahmet bahşetmiş ve yine katımızdan, onu evrenin bilinmezliklerine ve ilâhî takdire dâir, her Peygamberin sahip olmadığı bazı özel bilgilerle donatmıştık.” (Kehf/65)

Ledün ilmi, kısaca Allah’ın istediği kullarına verdiği, durumların ve olayların arkasında bulunan gayb bilgilerini ve sırları bilme yetisi olarak tanımlanır. Kehf Suresinin 65. ayetinin içinde Hz. Hızır’a Allah katında rahmet olarak ledün ilmi bahşedildiği söylenir.

Kıssada Hz. Hızır ve Hz. Musa karşılaşır ve ikisi birlikte bir yolculuğa çıkar. Bunun sonucunda da yolculuk boyunca Hz. Hızır aklın almayacağı şeyler yapar. Bir çocuğu öldürmek, çocuklara kötülük yapan kişilerin duvarlarını sağlamlaştırmak, fakir insanlara ait bir gemiyi delerek su almasına neden olmak gibi eylemler gerçekleştirmesi Hz. Musa’yı oldukça rahatsız eder.

Hz. Hızır yola çıkmadan önce kendine soru sorulmamasını şart koşmuştur. Bu nedenle Hz. Musa ona soru sormak istemez ama sormadan da yapamaz. Sorulan sorular nedeni ile Hz. Hızır bir yerden sonra birlikte yolculuk yapmaktan istemez ve bunu yol arkadaşına da söyler. Sorduğu soruların cevabını vererek birlikteliği sonlandırır.

Cevapları alan Hz. Musa tüm soruların cevabını öğrenir ama akıl erdiremediği olayların arkasında bulunan önemli bilgiler ve sırlar vardır. Hz Hızır ne yaparsa insanların hayrı için yapar. Yani kendisinin bilmediklerini, Hz. Hızır’ın bildiğini ve gelecekte olacakları önceden bilerek iyiler için çeşitli önlemler aldığını fark eder.

Bir matematikçi şair olan Ömer Hayyam bir şiirinde aşkı anlatırken ezeli sırlardan söz eder:

Ezeli sırları ne sen bilirsin ne de ben
Bu muammayı ne sen okuyabilirsin ne de ben
Perde ardında sen ben dedikodusu var amma…
Perde kalktı mı ne sen kalırsın ne de ben

Ey dünyanın işinden haberi olmayan sen yoksun
Dünya esen yel üstüne kuruldu..
Varlığımız iki yokluk arasındadır
Çevrendekilerde hiçdir sen de bir hiçsin

Medresede söz vardır tekkede de hal
Fakat bu aşk sözden de dışarıdır halden de
İster şeriat müftüsü ol ister şehir vaizi
Aşk mahkemesine gelindi mi dilsiz kesilir.

Şemsettin ÖZKAN

25.05.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-hurriyet.com.tr

5-izdiham.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.