ALLAH İKİ İNSANI NEDENSİZ YERE ASLA BİR ARAYA GETİRMEZ YA İMTİHAN YA SEVDA BİRİNE SABIR DİĞERİNE ŞÜKÜR GEREKİR

(Toplumsal İlişkiler 1064)

وَمِنْ اٰيَاتِهٖٓ اَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ اَنْفُسِكُمْ اَزْوَاجاً لِتَسْكُـنُٓوا اِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةًؕ اِنَّ فٖي ذٰلِكَ لَاٰيَاتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ
O’nun işaretlerinden biri de, sizi cezbeden kendi cinsinizden eşler yaratması ve aranıza sevgiyi ve şefkati yerleştirmesidir; bunda, kuşkusuz, düşünen insanlar için dersler vardır.” (Rum/21)

Kime ait olduğu yazmayan bir instagram yazısında şöyle deniyor; “Allah iki insanı nedensiz yere asla bir araya getirmez. Ya imtihan… Ya sevda… Birine sabır, diğerine şükür gerekir.”

Derler ki; insanların nikahı göklerde kıyılırmış. İki insan bir şekilde birbirlerini bulurmuş. Yani tesadüf değil, tevafuk olur bu birliktelikler.

Bu birliktelikten iki önemli meseleye dikkatlerimizi celbeder Hz. Pir. Birinci hikmete gelince; farklı düşünen, aynı türün, iki ayrı cinsinin sürekli birarada bulunmasında, çok çetin sınavlar vardır. Bu resmen bir imtihandır değerli dostlar! Katlanacaksın, cevrü cefasını çekeceksin. Seni üzecek, perişan edecek, sabr-ı cemil göstereceksin, ama sevginden, saygından asla ödün vermeyeceksin.

Yani sevmek, sevmek… Hatasıyla, sevabıyla, eksiğiyle, gediğiyle hep sevmek. Mükemmel olanı herkes sever, önemli olan hatalarıyla o insanı sevebilmek. Kim kime tahammül ederse, sabır gösterirse, cenneti de hak edecektir. İmtihanlarda da nice güzellikler vardır ah bir takdir edilebilse.

Birlikteliklerin ikinci hikmetine gelince bu durum sevda ile sonuçlanır ki, bu dünyada mutluluk işaretidir. Yüce Allah’a çok ama çok şükretmek gerekiyor. Saliha bir kadın bu dünyada saadet alametidir buyurmuyor mu sevgili Peygamberimiz?

Şemsettin ÖZKAN

26.05.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.