EVLİLİK İKİ KİŞİLİK YOLCULUKTUR DENGE İSTER EMEK İSTER PAYLAŞMAK İSTER

(Toplumsal İlişkiler 715)

وَاَنْكِحُوا الْاَيَامٰى مِنْكُمْ وَالصَّالِحٖينَ مِنْ عِبَادِكُمْ وَاِمَٓائِكُمْؕ اِنْ يَكُونُوا فُقَـرَٓاءَ يُغْنِهِمُ اللّٰهُ مِنْ فَضْلِهٖؕ وَاللّٰهُ وَاسِعٌ عَلٖيمٌ
İçinizden bekâr olanları, erkek ve kadın hizmetlilerden salih (tevbekâr ve artık namus ehli) olup da (maddi imkânları yetersiz ve kimsesiz bulunanları) evlendirin. Eğer fakir iseler Allah kendi fazlından onları zengin edecek (geçim ve rızık kapıları açıverecektir). Allah (rahmet ve kudreti sınırsız olan) Vâsi’dir (sonsuz imkân ve ikram sahibidir) ve Alîm’dir.” (Nur/32)

Hikmetli sözleri oldum olası severim. Bir yazıda şöyle denir: “ EVLİLİK iki kişilik yolculuktur. Denge ister, emek ister, paylaşmak ister.Yollar hep düz olmaz. Virajlarda dikkat yokuşlarda kuvvet inişlerde sabır ister.”

Evlilik; yüce Yaratan Rabbimizin kesin emri, sevgili Peygamberimizin yaşam tarzıdır. Allah resulü ‘bekar yaşamayı nehyetti’(yasakladı) diye çok bilinen hadisimiz var.

Evlilik, insanın doğal yaşam biçimine en uygun hayat tarzıdır. Şimdiye kadar insanlık tarihinde hiç kimse evlilik dışı yaşamayı savunmamıştır. Aile bu yönüyle toplumun en küçük birimidir. Evlilikleri mükemmel yapamayız ama mutlu, devamlı ve güzel kılabiliriz. Bu konuda çok sayıda kitap ve araştırma mevcut. Bunlardan birini burada takdim edelim. Kitapyurdunun tanıtımını yaptığı bu eser şöyle tanıtılıyor:

Prof. Dr. Medaim Yanık’ın yeni kitabı Mutlu Evliliklerin 7 Özelliği Hayykitap tarafından yayımlandı. Yazarın daha önce yine Hayykitap tarafından yayımlanmış Dest-i İzdivaç başlıklı bir kitabı daha bulunuyor.
Yazar bu kitabı, iyi/mutlu evliliklere yakından bakmak için yaptığı bir araştırmanın sonuçları üzerinden yazmış. Psikiyatri alanında hizmet veren yazarın ana çalışma alanlarından biri eş terapileridir. Bu anlamda, yazar bir psikiyatrist olarak yolunda gitmeyen çok sayıda eş ilişkisinin yakın tanığıdır. Bu araştırma da, en az 10 yıllık evli olan ve evliliklerini mutlu olarak tanımlayan çiftlerle yapılan görüşmelerin içeriğini özel bir sınıflama ile sunma açısından hem orijinal hem de Türkiye için ilk olma niteliği taşıyor. Sonuçlar şöyle:
 
1- Eşler birbirlerine ve evliliklerine olumlu bakıyorlar.
2- Birbirlerinin farklılıklarını kabul ediyorlar.
3- Yıkıcı kavgalar etmiyorlar.
4- Küs kalmıyorlar.
5- Cinsel hayatlarını devam ettiriyorlar.
6- Ortak yaşamdan kaynaklanan sorunları idare etmeyi beceriyorlar.
7- İki iyi arkadaşlar.
.

Şemsettin ÖZKAN

06.06.2022 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-kitapyurdu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.