EVLİLİK HAYAT ARKADAŞI OLMAK DEĞİL HAYAL ARKADAŞI OLMAKTIR

(Toplumsal İlişkiler 657)

وَمِنْ اٰيَاتِهٖٓ اَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ اَنْفُسِكُمْ اَزْوَاجاً لِتَسْكُـنُٓوا اِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةًؕ اِنَّ فٖي ذٰلِكَ لَاٰيَاتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ
O’nun tek bir rab ve ilah oluşunun yani ilim, kudret ve merhametinindelillerinden biri de, size kendi cinsinizden, yani sizin gibi birer insan olan karşı cinsten, yanlarında huzur ve mutluluk bulabileceğiniz eşler yaratması ve aranıza sevgi ve şefkat duyguları yerleştirmesidir. Hiç kuşkusuz bunda, düşünen insanlar için nice dersler, nice ibretler vardır.” (Rum/21)

Evlilik deyince eş seçimi geliyor aklımıza. Aslında yeni bir dünyada ya da gezegende yaşamayı seçiyoruz kendimize. Bunu bir de üstelik hayat arkadaşımızı seçmek ya da bulmak şeklinde değişik bir ifadeyle tanımlamaya çalışıyoruz..

Hz. Mevlana’nın ifadesiyle; “bir evliliği sürdürmenin en kötü yolu, eşlerin birbirinin özgürlüğünü engellemesidir. İki kuşu birbirine bağlarsan dört kanatlı olur, ama uçamazlar” dediği gibi bir evlilik hayatı, eşlerin birlikte hayal kurmadan hayat arkadaşı olsalar da, mutlu ve huzurlu olabilirler mi? Ya da dört kanatlı olmuşlar, ama kanatları bağlı olduğundan acaba uçabilecekler mi?

O zaman bir evlilik nasıl olmalıdır? Hatice Kübra Tongar’ın dediği gibi; “evlilik hayat arkadaşı olmak değil, hayal arkadaşı olmaktır.” Evliliğe bu açıdan bakmak elzemdir dostlar! Evliliği rutinin dışına çıkarmaktır bu eylem. Bir iş yerinde çalışır gibi patron işçi ilişkisi gibi aşırı kuralcı olmanın önüne geçmektir. Eşlerin birbirlerinin karşısına geçip, birbirlerine cicim ayları geçtikten sonra, el kol sallamanın, ben sana sorarım, türünden meydan okumaların, önüne geçmedir bu hayal kurmak.

Sanki yeni tanışmış gibi eşlerin birbirinin fikirlerine değer vermesi, birbirine güzel görünme çaba, gayret ve özeni göstermelerinin ne zararı olabilir ki? Erkeklerin bir gün olsun kadınlarını can kulağıyla meseleleri çözmese bile dinlemeleri, kadınların da dışarıya çıkarken gösterdikleri giyim, kuşam titizliğini, kendi kocalarına görsel bir şölen şeklinde uygulamaları, hayal arkadaşı olma yöntemleridir. Bakımlı olmak her iki cinsin de olmazsa olmazıdır.

Evliliğe renk katacak bazı yöntemleri öğrenmekle birlikte evde, doğada, piknikte veya kış ve yaza göre düzenlenecek gezilerde başbaşa vakit geçirmek, birlikte hayal kurmanın bir başka yoludur. Biz eşler, anne baba olmanın yanında, her şeyden önce erkeğiz, kadınız, nihayetinde de birer sevgili değil miyiz? O zaman bu yönümüzü niye ihmal ediyoruz? Eşlerin çoğu cinsel hayatlarını bile ikinci plana atıp, sadece hayat arkadaşı olmuşlar, ama hayal arkadaşlığını çoktan unutmuşlar. Uzmanlar evliliğin %90’ı cinselliktir diyor. Boşanmaların ‘şiddetli geçimsizlik’ olarak tanımlananlarının ardındaki gerçek de maalesef bu. Mutasavvıflar bile ‘cimada tevhid sırrı vardır’ derken, birilerine ne oluyor da, bunu lalettayin olarak görüyor anlamak mümkün değil.

Şemsettin ÖZKAN

08.04.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.