EMEK VER KULAK VER AMA SAKIN BOŞ VERME

(Toplumsal İlişkiler 984)

وَمَا خَلَقْنَا السَّمَٓاءَ وَالْاَرْضَ وَمَا بَيْنَهُمَا بَاطِلاًؕ ذٰلِكَ ظَنُّ الَّذٖينَ كَفَرُواۚ فَوَيْلٌ لِلَّذٖينَ كَفَرُوا مِنَ النَّارِؕ 
Biz göğü, yeri ve ikisi arasındakileri bâtıl olarak ve amaçsızca (boşuna) yaratmadık; (bunlar bir tesadüf eseri de değildir,) bu inkâr edenlerin kof zannıdır. (Her şey ve herkes bir hikmet ve hizmet için vardır.) Ateşe girecek inkârcıların vay haline (ki onları hak ettikleri şekilde azaplandıracağız)!” (Sâd/27)

Emek vermek, kulak vermek iyi de ya boşvermek? Yani bir kişi ya da konuya insanların tamamen ilgisiz kalması, umursamaması, ilgilenmemesi veya aldırmaması iyi midir? İnsan vurdumduymaz olsun diye mi yaratıldı? Yaradılış amacı her şeyi boş vermek mi olmalıdır?

Hz. Mevlana’nın; “emek ver, kulak ver ama sakın boşverme” sözünde vurgulanmak istenen de bu değil midir? İnsanın etrafına, evrene, yaratılmışlara hasılı her şeye lakayt, umursamaz, ilgisiz bakması ne kadar hoş karşılanabilir ki?

Sosyal medyanın ve psikologların ne dediklerine şöyle göz atarsak “her şeyi boş verin” diyorlar. Ama işin aslı astarı hiç de öyle değil. Tam tersine ciddiye almakla, ilgili olmakla alakalı bu mesele.

İşe hayatı anlamlandırarak başlamak gerekiyor. Eğer hayata anlam katamazsanız, “boşvermemek” konusunu asla çözemezsiniz. Sâd suresi 27. ayetini bu paralelde anlamak lazım; “Biz yeryüzünü gökyüzünü ve arasındakileri boş yere yaratmadık. Her yarattığımız varlığın bir nedeni vardır. Bazıları der ki; “Bu dünya boş! Biz boşu boşuna bir hayat yaşıyoruz. Ölünce toprak olup gideceğiz.” Bu onların zannından ibarettir. Hayır! Hiçbir yaratılış boşuna değildir. Her yaratılışın bir nedeni vardır. Kim yaratılışına göre hareket edip Rabbinin uyardığı gerçeklere göre yaşamazsa ona cehennem vardır. Cehennem ateşinde yanacakların vay haline!”

Bu boş vermişlik sanki bir amaçsızlığı, gayesizliği çağrıştırmıyor mu? Boş vermişlikte ilgisizlik,kale almamak, umursamazlık, hedefsizlik, saldım çayıra Mevlam kayıra gibi bir plansızlık söz konusu olduğu için savunulamaz. Lakin tüm bu sonuçlara rağmen, bu boş vermişliğe ancak İlhan Berk’in söylediği kadar müsaadem var; “kötü bir niyeti yoktu aslında, sakarlık işte! Kalbimi kırdı gitti.”

Şemsettin ÖZKAN

06.03.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.