KALBİ KİRLİ OLANIN DİLİ HEP KÖTÜ SÖYLER

(Toplumsal İlişkiler 983)

وَمَثَلُ كَلِمَةٍ خَبٖيثَةٍ كَشَجَرَةٍ خَبٖيثَةٍۨ اجْتُثَّتْ مِنْ
فَوْقِ الْاَرْضِ مَا لَهَا مِنْ قَرَارٍ
Kötü bir sözün misali, gövdesi yerden koparılmış, o yüzden ayakta durma imkânı olmayan kötü bir ağaca benzer. Çünkü temeli sağlam değildir. Kötü sözün temeli yalana dayanır. Yalana dayalı kötü sözler uçar gider.” (İbrahim/26)

Hz. Mevlana kalbleri denizlere, dilleri de o denizin kıyılarına benzetir ve şöyle der; “kalp deniz, dil kıyıdır. Denizde ne varsa kıyıya o vurur.” Gerçekten de, bir insanın içinden geçenleri öğrenmenin en kestirme yolu, onu biraz olsun konuşturmaktır. Denizde ne varsa kıyıya o vuracaktır çünkü. Azbuçuk ne düşündüğünü gayri ihtiyari de olsa söyleyecektir.

İnsan konuşurken, ağzından çıkan sözleri, önce onun  kalp ve akıl süzgecinden geçer. Konuştuğu şeylerin kalbinden geçenlerden bağımsız olduğu düşünülemez. Bu yüzden insan, kalbinde neyi hissediyorsa, aklından neyi geçiriyorsa, ona göre bir şekilde konuşur.

Hz. Mevlana; “kalbi kirli olanın dili hep kötü söyler”derken de aynı şeye dikkat çeker. Gönülde ne biriktirdiğin çok önemli. Güzel şeyler biriktirirsen dilinle güzel sözler sarfedeceksin demektir bu. Kötülük, nifak, hasetlik, fesatlık biriktireceksen o kalbinde bu seferde dil destinden kötülük sızdıracaksın demektir bu. Herşey senin gönlünde bitiyor. Her ne varsa sendedir.

İyilik de kötülükte senin kalbinden saçılıyor dilinle şu âleme.

Bu yüzden kalp sağlığımıza azami değer vermeliyiz. Kalp sağlığı kalbi temiz tutmakla olur. Kalp temiz olmazsa insanın temiz olmasından söz etmesinin bir anlamı olmaz. Kalp temiz olacak ki, onun temizliği dile ve davranışlara da sirayet edecek.

Şemsettin ÖZKAN

05.03.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr,

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.