HAYATTA EN KIYMETLİ ŞEY ZAMANDIR KİME HARCADIĞINIZA DİKKAT EDİN

(Toplumsal İlişkiler 982)

وَالْعَصْرِۙ

Akıp gitmekte olan zamana, asra andolsun ki,”
اِنَّ الْاِنْسَانَ لَفٖي خُسْرٍۙ

İnsan gerçekten içinde bulunduğu anın kıymetini bilmiyor. İçinde bulunduğunuz an iradenizle kullanabileceğiniz andır. Kendi kararınızı verebileceğiniz andır. Geçmiş zamanı geri getirebiliyor musunuz? Gelecek için kurduğunuz hayalleri hemen gerçekleştirebiliyor musunuz? Her an kendi gerçeğini size yaşatıyor. Geçen geçmiş, gelecek ise bilinmez! Hiç kimsenin yarını veya bir saniye sonrası garanti değildir. Her an ecel kapınızı çalabilir. Hasta olmanız veya birinin gelip sizi öldürmesi gerekmez. Ecel son bulmuşsa; ölüm nedenleriniz, niçinleriniz, nasıllarınız hiç önemli değildir. Onun için anınızı Allah için güzel şeyler yaparak değerlendirmelisiniz. Nedense insan geçmişiyle övünür. Kötü geçen zamanlar için hayıflanır. Geleceği için olmadık hayaller kurar. Nedense içinde bulunduğu anı en güzel şekilde değerlendirme yoluna gitmez. Hâlbuki insana düşen içinde bulunduğu anı en doğru ve en iyi şekilde değerlendirmektir. Yaşadığınız anı ve geçmişi anarak, geleceğin hayalleriyle oyalanarak ne yapıyorsunuz? Siz gerçekten cahillik ediyor elinizdeki anın kıymetini bilmiyorsunuz. Artık geri getirilemeyecek büyük bir kayıptasınız! Üstelik zamanlarınızı Rabbinizin yasalarına karşı gelerek yazık ediyorsunuz. Geçmişinizle boşu boşuna övünerek kaybediyorsunuz. Hâlbuki geçmişte yaptığınız hatalardan ders alıp gelecek için doğruluk üzerine yürümeye karar verseniz. Kendinizi daima iyiye doğruya yöneltseniz ne iyi olur. Ama sizler bunu yapmaz, inkârınızla yaşar, etrafınıza kötülük yayarsınız. Böylece en kıymetli zamanlarınızı kaybederek geri dönülmez kayba uğrarsınız.” (Asr/1,2)

Zaman çok değerli dostlar, sanki atılmış bir ok gibidir bir daha geri dönmez. Geçip gitmiştir bir daha bulamazsın. Bu yüzden en önemli sermayemizdir. Kıymetini bilene.

Hz. Mevlana; “hayatta en kıymetli şey zamandır. Kime harcadığınıza dikkat edin” derken yine onun değerini çok iyi anlamamız gerektiğini vurgular. İyi şeylere harcamak lazım şu değerli zamanımızı. Çünkü zaman çok önemli bir semaye. Herhalde sermayemizi kötü ve lüzumsuz şeylere, harcayarak tüketmemiz bizim aleyhimize olacaktır. Bu yüzden zarar etmeyi sanırım hiç birimiz istemez.

TRT’nin çok sevilen dizisi Gönül Dağı fragmanında hikmetli sözler söyleyen Ciritçi Abdullah’ın ağzından çıkan şu çarpıcı cümle çok hoşuma gitti; “zaman bir kar tanesiydi ve eridi gitti. Onu bir daha biraraya getiremezsin.” Bu ister istemez bende zamanın göreceliğini, hızla akıp gitmesini, mekanlar değişince zamanın yavaşlayıp hızlanacağını akla getiriyor.

Sosyal medyada kaynak kişisi Kenan Cengiz yazan bir söz çok hoşuma gitti şöyle diyor: “Zamanı sordum İbni Haldun’a; “bekleyince yavaşlar” dedi “gecikince hızlanır üzülünce can yakar mutlu olunca kısalır acı çekince bitmek bilmez sıkılınca uzar.” Öyleyse zaman gibi çok önemli bir yatırım aracı olan ana parayı, niye israf edelim ki?

Şemsettin ÖZKAN

04.03.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.