GEÇMİŞİNİ İYİ BİL Kİ GELECEĞE SAĞLAM BASASIN NEREDEN GELDİĞİNİ UNUTMA Kİ NEREYE GİDECEĞİNİ ŞAŞIRMAYASIN

(Toplumsal İlişkiler 981)

وَهُمْ يَصْطَرِخُونَ فٖيهَاۚ رَبَّـنَٓا اَخْرِجْنَا نَعْمَلْ صَالِحاً غَيْرَ الَّذٖي كُنَّا نَعْمَلُؕ اَوَلَمْ نُعَمِّرْكُمْ مَا يَتَذَكَّرُ فٖيهِ مَنْ تَذَكَّرَ وَجَٓاءَكُمُ النَّذٖيرُؕ فَذُوقُوا فَمَا لِلظَّالِمٖينَ مِنْ نَصٖيرٍࣖ
Onlar (cehennemin) içinde (şöyle) feryat edip: “Rabbimiz bizi 
(buradan) çıkar, (şimdiye kadar) yaptığımızdan başka salih bir amelde bulunalım” diyeceklerdir. (Onlara:) “Size orada (dünyada
iken), öğüt alabilecek olanın düşünüp ders çıkarabileceği kadar ömür vermedik mi? Üstelik size uyarıcı (elçiler ve davetçiler de) 
gelmişti. Öyleyse (inkâr ve isyanınız sebebiyle şimdi azabı) tadın; artık zalimler için bir yardımcı yoktur” (denilip istekleri reddedilecektir).” (Fatır/37)

Filmlerde çok rastlarsınız, bazı insanlar geldikleri yeri gizlemeye çalışırlar. Aklı sıra karşısındaki insanları kandırırlar. Aslında insan, kendinden başkasını kandıramaz. Sosyal statüsünü, geldiği kültürü, ekonomik durumunu, çevresini ve geçmişini örtmekle insan, aslında kendisini de aşağıladığının bir türlü farkına varamaz.

Hz. Mevlana; “geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini de unutma ki, nereye gideceğini şaşırmayasın”derken bize mazimizin bize yol gösterebileceğini tarihte yaptığımız yanlışlardan dersler çıkararak geleceğe daha güvenli yol alabileceğimizi söyler.

Gerçeği Abdülhamit Han’ın; “tarih tekerrür etmiyor, hatalar tekerrür ediyor” dediği gibidir. Geçmişte yaşanılan onca olaylar iyi okunur, etüt edilirse, gelecek bizim için daha parlak olabilir. Tarih geçmiş dediğimiz zamanda yapılan bir takım yalan yanlış işlere bakılıp aynı delikten bir daha sokulmazsa insan pekala güzel bir konuma gelebilir. Yanlışlar elbette olacak, hatalar elbette olacak lakin onlarda ısrar etmek de neyin necisi? Bu yüzden geçmiş en ince ayrıntısına kadar iyi bilinip ona göre önlemlerimizi almamız gerekir. Nice insanlar yeniden küllerinden doğmuştur. Yeni icatlarda başarısız deneyler yapa yapa sonunda yeni buluşlara imza atılmıştır. Edison’un elektriği buluşu böyle olmamış mıydı?

Şemsettin ÖZKAN

03.03.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.