REHBERSİZ YOLA ÇIKANA İKİ GÜNLÜK MESAFE İKİ YILDAN UZUN OLUR

(Toplumsal İlişkiler 980)

اَللّٰهُ نَزَّلَ اَحْسَنَ الْحَدٖيثِ كِتَاباً مُتَشَابِهاً مَثَانِيَࣗ تَقْشَعِرُّ مِنْهُ جُلُودُ الَّذٖينَ يَخْشَوْنَ رَبَّهُمْۚ ثُمَّ تَلٖينُ جُلُودُهُمْ وَقُلُوبُهُمْ اِلٰى ذِكْرِ اللّٰهِؕ ذٰلِكَ هُدَى اللّٰهِ يَهْدٖي بِهٖ مَنْ يَشَٓاءُؕ وَمَنْ يُضْلِلِ اللّٰهُ فَمَا لَهُ مِنْ هَادٍ
Allah, sözün en güzelini; âyetleri, (güzellikte) birbirine benzeyen ve (hükümleri, öğütleri, kıssaları) tekrarlanan bir kitap olarak indirmiştir. Rablerinden korkanların derileri (vücutları) ondan dolayı gerginleşir. Sonra derileri de (vücutları da) kalpleri de Allah’ın zikrine karşı yumuşar. İşte bu Kur’an Allah’ın hidayet rehberidir. Onunla dilediğini doğru yola iletir. Allah, kimi saptırırsa artık onun için hiçbir yol gösterici yoktur.” (Zümer/23)

Birinin doğruyu bulmasına yardım eden kimse, klavuz, gibi anlamlara gelen rehbere kimin ihtiyacı yok ki? Elbette hepimizin ihtiyacı vardır. Niye hedefe varmakta şaşırmayalım, sıkıntıya düşmeyelim, sorunlar yaşamayalım diye.

Hz. Mevlana der ki; “rehbersiz yola çıkana iki günlük mesafe iki yıldan uzun olur.” Ne demiş atalarımız yol soran dağlar aşmış yol sormayan düz yolda şaşmış. Klavuza her zaman ihtiyacımız var dostlar! Rehbersiz delilsiz gidilmez yollar yamandır.

Haberlerde sık sık duyduğumuz boğazdan geçen büyük gemilerin klavuz kaptan almadığı için karaya oturduğudur. Zira o yabancı gemi kaptanları boğazı tam bilmedikleri için rastgele yol aldıkları için suyun derinliği,sığlığı, kara uzantısı hakkında bir malumatları olmayınca hiç ummadıkları şekilde gemilerini karaya oturtabiliyorlar.

Peygamberler, evliyalar, kanaat önderleri, mürşitler de insanlar için birer klavuzdurlar. Onlara çok ihtiyacımız var. Onlar olaylara hikmetle bakabilme yeteneğine sahiptirler. Aydın insanlardır onlar yolumuzu aydınlatırlar. Asla karanlıkta kalmayız onların önderliğinde.

N. Donald Walsch; “körün, köre klavuzluk ettiği bir yaşamı sürdürmekte ısrar ediyorsunuz, çünkü görebilenleri dinlemiyorsunuz” derken, yanlış klavuz seçimlerinin insanın hayatını kararttığını anlatır. Tabiri caizse bizim “klavuzu karga olanın burnu …tan kurtulmaz” demek ister.

Şemsettin ÖZKAN

02.03.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.