ÇOCUKLARI ÜRKÜTÜLMÜŞ BİR DÜNYANIN DENİZİ MAVİ OLSA NE YAZAR OLMASA NE

(Toplumsal İlişkiler 611)


يَوْمَ لَا يَنْفَعُ مَالٌ وَلَا بَنُونَۙ
O Gün ne malın mülkün faydası olacaktır kişiye, ne de çoluk çocuğun.” (Şuara/88)

Nurullah Genç’in “nereden bileceksin gecenin karanlığında kaybolan ışıkların gözlerim olduğunu” dediği gibi hiç ama hiç bilmiyoruz Türk şiirinin zarif çocuğu Cahit Zarifoğlu’nun “şu çocukları ürkütülmüş bir dünyanın tüm denizleri mavi olsa ne yazar olmasa ne?” serzenişini.

Haklıdır Zarifoğlu, çocuk çocukça koşup oynamalı, özgürce çekinmeden düşünebilmeli, çocukça laflar etmeli. Ama öyle mi o güzelim masum çocuklarımız? Oyuncaklarıyla oynuyorlar mı? Neler düşünüyor neleri hayal ediyor acaba o küçücük bedenler?

Yoksa klasik bir tabirle boyunlarından büyük işlere mi kalkışıyorlar? Herşeyin farkındalar mı gerçekten? Bir sürü kuşak tanımı yapıyorlar yok Y kuşağı, olmadı Z kuşağı, daha da ilerisi Alfa kuşağı bir sürü tanımlar yükleniyor. Ama en önemlisi çocuklara özgü o özgüvenli cesaretleri var mı?

Ya da içine kapatılmış, internetin sanal aleminde oyunlarla ruhları çalınmış dünyanın bir yerlerinden uluslararası beyin yıkayıcılar tarafından çizgi filmlerle başlayıp, yaşlarına uygun film ve oyunlarla beyinlerini kiraya mı veriyorlar?

Üstüne üstlük kirli bir dünya bırakıyoruz gelecek nesillere savaşlarla kirlenmiş, nükleer atıklarlarla, kimyasallarla, sosyal ağlarla, dijital platformlarla ve burada adı aklıma gelmeyen bir sürü şeylerle çocukları daha da ürkütülmüş bir dünyaya doğru gidiyoruz. Bu dünyanın bütün denizleri mavi olsa ne yazar olmasa ne yazar?

Ürkmek kelimenin kendisi bile insanı korku ve endişeye garkediyor. Birşeyden korkarak birden sıçramak, şaşkınlık ve korku duyumsamak gibi anlamlara gelen bu kelime ezcümle insanın psikolojisini bozmaya yetiyor da artıyor bile.

Sonuç itibariyle insanlardan nefret eden, ürken, kaçınan ve sevmeyen mizontropist bir kişiliğin yeni nesilllerde psikolojik bir travmaya dönüşmesi kaçınılmaz olacaktır. Böyle bir dünya gelecek nesiller için tam bir kaostur. Öyle bir günün gelmesinde, ne malın ne mülkün ne de kaybedilmiş çoluk çocuğun hiçbir faydası olmayacaktır. Rabbim öyle bir günün kötü akibetinden cümle alemi korusun.

Şemsettin ÖZKAN

21.02.2022.GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.