BÜYÜKLERİN TAVSİYELERİNİ DİNLEMEK GEREK HER ZAMAN HAKLI OLDUKLARINDAN DEĞİL

(Toplumsal İlişkiler 719)

وَاِذَا جَٓاءَهُمْ اَمْرٌ مِنَ الْاَمْنِ اَوِ الْخَوْفِ اَذَاعُوا بِهٖؕ وَلَوْ رَدُّوهُ اِلَى الرَّسُولِ وَاِلٰٓى اُو۬لِي الْاَمْرِ مِنْهُمْ لَعَلِمَهُ الَّذٖينَ يَسْتَنْبِطُونَهُ مِنْهُمْؕ وَلَوْلَا فَضْلُ اللّٰهِ عَلَيْكُمْ وَرَحْمَتُهُ لَاتَّبَعْتُمُ الشَّيْطَانَ اِلَّا قَلٖيلاً
Onlara güven ve korkuyla, emniyet ve tehdit ile ilgili stratejik bir haber gelince bu bilgileri yayarlar. Halbuki bu tür bilgileri ilâhî hükümleri icraya, ülkeyi imara, dünya düzenini kurmaya, sağlamaya memur tek yetkili Rasulullah’a ve kendi içlerinden, başlarında bulunun ülülemre, savunma görevini yürüten yetkililere (askerî uzmanlara, emniyet ve istihbarat yetkililerine) götürselerdi, bu bilgilerden sonuç çıkarma yeteneğinde olan uzmanlar, devleti, milleti, ümmeti ilgilendiren emniyetin ve tehdidin mahiyetini anlarlar, stratejik bir değerlendirme yaparlardı. Allah’ın size lütuf ve rahmeti olmasaydı, çok azınız hariç, hepiniz şeytana, şeytan tıynetli ahlâksız azgınlara, şeytanî güçlere uyardınız, aldatılırdınız.” (Nisa/83)

Yaşadığımız modern internet çağı altmışına merdiven dayamış bizim gibilerin maalesef yığınla edindiği tecrübe ve deneyimi atıl hale getirdi. Aslında getirilmedi de herkes herşeyi bildiğini zannettiği GOOGLE ağaya başvurarak çözmeye kalktı. Orada yığınla bilgi var ama doğru ama yanlış. Kimse öznel, nesnel ve objektif bilimsel olduğuna bakmadan doğru mu yanlış mı olduğunu süzmeden bu bilgileri kullanıyor ve buna inanıyor ve herkes her konuda yazıyor babam yazıyor, anlayıp anlamadan yorum yapıyor da yapıyor.

Kime ait olduğunu bilmediğim bir cümlede şöyle deniyor çok haklı olarak; “büyüklerin tavsiyelerini dinlemek gerek. Her zaman haklı olduklarından değil, daha fazla hata (error) verme deneyimine sahip oldukları için.”

Şemsettin ÖZKAN

10.06.2022 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.