BİR GÜN BİR YERDE TEKRAR KARŞILAŞIRSAK EĞER BENİMLE YENİDEN TANIŞ

(Toplumsal İlişkiler 724)

وَاصْبِرْ فَاِنَّ اللّٰهَ لَا يُضٖيعُ اَجْرَ الْمُحْسِنٖينَ
Ve bu emirleri yerine getirirken, karşılaşacağın zorluk ve sıkıntılara karşı sabret!İnanmıyorlar diye de üzülme; sen üzerine düşeni yap, ötesini bize bırak! Unutma ki, Allah iyilik yapanların mükâfâtını elbette zayi etmeyecektir. Nitekim insanlık tarihini inceleyecek olursanız, zulme karşı seslerini yükseltmedikleri için zâlimlerle birlikte helâk olan nice toplumların bulunduğunu göreceksiniz:” (Hud/115)

Bir şeye yeniden başlamak ne zor değil mi dostlar? Yiğit düştüğü yerden doğrulur derler doğrudur da herkes öylece hemen kalkıp doğrulamaz. Kaplumbağa misali yıllar geçer düşdüğünün üzerinden çok az kişi becerir bunu.

Bediüzzaman’a talebeleri gelip bütün risalelerin toplatıldığını ortada hiç kitap kalmadığını söyleyen talebeye söylediği ilginçtir;

– Çay koy o zaman ocağa Keçeci! Her şeye yeniden başlıyoruz.

Pablo Neruda’nın; “bir gün bir yerde tekrar karşılaşırsak eğer, benimle yeniden tanış” sözünü de bu kategoride ele almak mümkündür; ‘hayata yeniden başlamak.’

Öyle bir başlangıç ki bu, bütün önyargılardan kurtulmuş, umut dolu, geçmişe takılmadan geleceğe emin adımlarla yürümek olsun. Taze başlangıçlar her zaman yeni fırsatlar doğurur. Umut doludur. Yeni bakış açıları sunar insana.

Bir gün bir yerde tekrar karşılaşırsak eğer, yani dağ dağa kavuşmaz, ama insan insana kavuşur demektir. Benimle tanış yani beni yenilenmiş göreceksin, bağnazlık tan sıyrılmış, eskiye takılmadan önüme baktığımı anlayacaksın tamam mı? Ben ben o değilim artık. Beni yepyeni kimliğimle sevecen, anlayışlı, kibar, nazik ve pozitif bir tutum içinde bulacaksın. Ben o eski bildiğim insan değilim demektir aynı zamanda bu cümle.

Şemsettin ÖZKAN

15.06.2022 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.