BENİ SÖYLEDİKLERİMDE ARAMA BEN SÖYLEMEDİKLERİMDE GİZLİYİM

(Toplumsal İlişkiler 626)

وَقُلْ لِعِبَادٖي يَقُولُوا الَّتٖي هِيَ اَحْسَنُؕ اِنَّ الشَّيْطَانَ يَنْزَغُ بَيْنَهُمْؕ اِنَّ الشَّيْطَانَ كَانَ لِلْاِنْسَانِ عَدُواًّ مُبٖيناً
“Ey Muhammed! Bu inkârcıları hak dine dâvet edecek olan mümin kullarıma söyle; onlarla konuşurken, gönül incitmeden, kaba ve kırıcı davranmadan, en güzel şekilde konuşsunlar. Çünkü şeytan, kalplere kin ve nefret tohumları ekerek aralarına fesat sokmak ve böylece onları öfkelendirip birbirine düşürmek için her an fırsat kollamaktadır. Doğrusu şeytan, insanın apaçık düşmanıdır.O hâlde, ey iman edenler! Cennetin yalnızca sizlere özgü olduğu ve karşınızdakinin cehenneme gireceği yolunda ifâdeler kullanarak, üstelik bu sizin üzerinize vazife değilken şeytanın eline koz vermeyin.” (İsra/53)

Söz ola kese savaşı söz ola kestire başı. Ne kadar önemli değil mi değerli dostlar söz söylemek ve sözlerin ifade ettiği manalar. Öyle ulu orta herşeyi konuşmak ya da her bildiği şeyi söylemeye kalkışmak kişiye günah olarak yeter de artar bile. “Ya hu ben doğru söylüyorum ama…” demenin bile bir şey ifade etmediği zaman dilimleri olur ya işte, insan bunun bilincine varabilmeli.

Bazen sözler konuşulanlarda söylenenlerde değil de söylenmeyenlerde gizli olabilir. Nitekim Hz. Mevlana; “beni söylediklerimde arama! Ben söylemediklerimde gizliyim” derken bunu ifade eder.

Veya söylenenlere takılıp kalanlara da putperest yakıştırması yapar. Çünkü daha söylenmemiş söylenecek nice sözler var da ondan.

Evet söz önemlidir ama sözlere de fazla itibar ederek kişinin ağzından lafı başka yerlere çekerek sündürmemelidir. “Söz dediğin yaş deri gibidir. Nereye çekersen oraya gider” diye bir atasözümüz var. Sözlere başka manalar yükleyerek, yakıştırmalar yaparak başka yerlere çeken nice insanlar var. Ordan yaklaşarak karşı tarafı suçlama, kınama yarışına girenler var, eğlence arayanlar var, var da var. Sözleri eğip büken niceleri var.

Sözün kısası şekle şemaile söze öyle fazla takılıp kalmamak gerek. Söylenmeyenlerde kimbilir ne manalar gizli. Olaya bir de Kaygusuz Abdal (1341-1444) gibi bakmak lazım;

Bu âdem dedikleri

El, ayakla baş değil

Âdem manaya derler

Suret ile kaş değil.

Şemsettin ÖZKAN

08.03.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.