BENİ SÖYLEDİKLERİMDE ARAMA BEN SÖYLEMEDİKLERİMDE GİZLİYİM GÖRMEDİĞİN KOSKOCA BİR DERYA GÖNLÜMDÜR GÖRDÜĞÜN SAHİL İSE DİLİM KIYILARIMA VURAN DALGALARIMA ŞAŞMA ONLAR AŞKTAN GEL-GİT’İM BENİ MECNUN’DAN LEYLA’DAN SORMA BEN YALNIZCA MEVLA’DAN BİR İZİM

(Toplumsal İlişkiler 1467)

وَتَرَى الْجِبَالَ تَحْسَبُهَا جَامِدَةً وَهِيَ تَمُرُّ مَرَّ السَّحَابِؕ صُنْعَ اللّٰهِ الَّـذٖٓي اَتْقَنَ كُلَّ شَيْءٍؕ اِنَّهُ خَبٖيرٌ بِمَا تَفْعَلُونَ 
“Sen (yeryüzündeki) dağları görürsün de, onları donmuş (yerinde sabit durur) sanırsın; oysa onlar bulutların sürüklenmesi gibi yürümektedir ve hareket halindedir. (Süratle geçmekte, yani Dünya sürekli dönmektedir. Bu) Her şeyi “sapasağlam ve yerli yerinde yapan” Allah’ın sanatı (yapısı)dır. Şüphesiz O, işlediklerinizden Haberdardır.” (Neml/88)

Görülen herşey Allah’ın eseri değil midir? Herşey O’nun değil midir? Herşeyde O’nun varlığına, birliğine dair izlere rastlamıyor muyuz?  

          Hz. Mevlana; “beni söylediklerimde arama, ben söylemediklerimde gizliyim. Görmediğin koskoca bir derya    gönlümdür, gördüğün sahil ise dilim. Kıyılarıma vuran dalgalarıma şaşma, onlar aşktan gel-git’im. Beni Mecnun’dan Leyla’dan sorma, ben yalnızca Mevla’dan bir izim” derken, bu durumu çok güzel anlatır.

         Hz. Mevlana nereye bakarsa baksın gördüğü herşeyde Mevla’nın izlerini görür. Tabiri caizse sadece medresede kıraat ederek okumaz, hem aklıyla okur tefekkür eder, hem de kalbiyle hayatı okur Hz. Pir.

         Çünkü onun gönlü geniş ruhu gezgindir. Onun daha söylemediği çok şeyi vardır. Sadece söylediklerine bakıp, onu değerlendirmeye kalkarsan yanılırsın. Söylemediklerinde  gizlidir çünkü o. Coşkun akan yüreğinden taşanlar eserlerinde, sözlerinde bir meddi cezir oluşturmaktadır. Mecnun Leyla sözleriyle anlamaya çalışırsan anlayamazsın. Zira o sadece Hak yolunun aşığıdır.  

Şemsettin ÖZKAN

02.07.2024 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.