BİZ BU DÜNYAYA VAR OLMAYA DEĞİL YAR OLMAYA GELDİK

(Toplumsal İlişkiler 1466)

وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْاِنْسَ اِلَّا لِيَعْبُدُونِ 
“Ben cinleri ve insanları yalnız beni ilâh tanısınlar, candan Müslüman olarak bana teslim olsunlar, saygıyla bana kulluk ve ibadet etsinler, yalnızca benim şeriatıma bağlansınlar, bana boyun eğsinler diye yarattım.” (Zariyat/56)

Prof. Dr. Kemal Sayar; “biz bu dünyaya var olmaya değil, yar olmaya geldik” derken, bize insanın dünyaya geliş amacını anlatmaya çalışır.

              Evet insan, neyin kavgasını veriyor var olmanın mı? Hayır insan, hayatını anlamlandıracaksa şayet, yüce Rabbine yar olma mücadelesini vermelidir.

               Üstad Necip Fazıl Kısakürek; “hakiki hürriyet Hakk’a esarettir” derken, Allah’a tam teslimiyetin özgürlük olduğunu söylemekle yerden göğe haklıdır.

                 Allah’a kul olmayan, insanlara, nefsine veya kendi putlaştırdığı bir takım nesnelere, varlıklara kul olurlar ki, bu durum onun için tam bir felakettir.

                 Hz. Mevlana; “Ey gönül! Hakk’a âşık olmayanın aşka hakkı var mı?” diye bir soru sorar. Haksız da sayılmaz. Sevgilerin temeli olan Allah (Hak) sevgisini devre dışı bırakan tüm anlayışlar yok olmaya mahkûmdur. “Tanrı sevgisi bütün sevgilerin kaynağıdır,” der Erich Fromm.

                 Hz. Mevlana; “hayat Leyla’yla geçer ama gönül Mevla’yı seçer. Leyla belki bırakıp gider ama ne biz Mevla’dan ne de o bizden vazgeçer” derken insanın yazgısını anlatır. İnsan görünürde Leyla ile yaşarken aslında Rabbine meyillidir. Eninde sonunda Mevla’sına kavuşur insanoğlu. Bir şekilde Mevla’sını bulur dikey gelemezse yatay gelir yeşil örtülü tabutlara sarınarak gelir ama mutlaka gelir. Çünkü son durak O’dur. Başka kapı yoktur. Kalpler de ancak O’nu anmakla tatmin olur. Zira Allah yar, gerisi yaralayandır.

Şemsettin ÖZKAN

01.07.2024 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.